Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Edytor Wspomnień - Szablony

W tym samouczku masz okazję nauczyć się wykorzystywać bardzo przydatne funkcje jakie dają szablony w naszym Edytorze Wspomnień i przekonać się, że jest to narzędzie, które ułatwia pracę dając unikalne możliwości, a nie ograniczenia. Dzięki szablonom będziesz mógł stworzyć swoją fotoksiążkę szybciej, zachowując jednocześnie jej unikalność.

Tworząc nowy projekt w Edytorze Wspomnień, po wybraniu produktu, wyświetli się okno:

Kreator projektu

Jak widzisz masz do wyboru trzy przyciski, pierwszy z nich służy do wypełnienia losowo wybranymi szablonami stron oraz do załadowania w ramki zdjęć przy użyciu narzędzia autowypełniania. Drugi przycisk pozwala na automatyczne wypełnienie fotoksiążki szablonami, czyli poukładanie na stronach gotowych wyrównanych ramek. Trzeci przycisk pomija kreatora i przechodzi bezpośrednio do projektu pozostawiając wszystkie strony puste. Jako że w tym samouczku skupimy się na funkcjonowaniu szablonów najwygodniej będzie wybrać drugą opcję: Automatycznie wypełnij projekt szablonami.

Samouczek - szablony - przykładowy szablon strony
kliknij tu by powiększyć

Po lewej stronie okna roboczego projektu widać zasobnik Szablonów - zawiera on zestawy gotowych, standardowych układów ramek, dobrych jako punkt wyjściowy dla dalszej, twórczej pracy. Klikając dwukrotnie na miniatury szablonów w tym oknie spowodujesz zmianę szablonu na aktualnie widocznej stronie. Oczywiście każdy z gotowych szablonów można później dowolnie modyfikować. Jeśli okno szablonów nie jest widoczne, możesz je wywołać wybierając z menu Widok pozycję Pokaż okno szablonów lub naciskając na klawiaturze przycisk F6.

Wywołanie okna szablonów
Wywołanie okna szablonów

 

Dodawanie i usuwanie ramek

Ramki możesz dodawać z menu Edycja. Wypierając pozycję Dodaj obiekt. Program umieści nową ramkę po środku strony. Aby usunąć ramkę zaznacz ją klikając lewym przyciskiem myszki i naciśnij na klawiaturze klawisz Delete lub wybierz z menu Edycja pozycję Usuń obiekt. Dla ułatwienia pracy na pasku narzędziowym w programie umieszczone są odpowiednie ikony:

  • Dodaj ramkę tekstową – Dodaj ramkę tekstową
  • Dodaj ramkę na zdjęcie – Dodaj ramkę na zdjęcie
  • Usuń ramkę – Usuń ramkę

 

Przesuwanie i zmiana rozmiaru ramek

Aby przesunąć ramkę należy ustawić kursor tak by znajdował się na krawędzi ramki ale nie w jej rogu, powinien wtedy zamienić się w dwie skrzyżowane strzałki, łapiemy lewym klawiszem i ciągniemy w żądanym kierunku:


Przesuwanie ramki

Aby zmienić rozmiar ramki należy umieścić kursor (w kształcie strzałki z dwoma grotami) w jednym z rogów ramki, złapać lewym klawiszem myszki i ciągnąć w kierunkach wskazywanych przez strzałkę:


Skalowanie ramki

 

Obracanie ramek

Praktycznie wszystkie obiekty w projekcie można również dowolnie obracać. Aby obrócić ramkę zaznacz ją pojedynczym kliknięciem lewym przyciskiem myszki. W prawym dolnym rogu ramki pojawi się ikona „zawiniętej” strzałki  . Najedź na nią kursorem myszy. Kursor zmieni się wtedy na strzałkę zataczającą okrąg. „Złap” ikonę lewym przyciskiem myszki – teraz możesz dowolnie obracać ramkę. Aby ułatwić w miarę precyzyjne ustawienie ramki, program na chwilę blokuje obrót ramki na wartościach będących wielokrotnością 15 stopni. Jest to pomocne gdy chcesz ustawić obok siebie kilka ramek obróconych o ten sam kąt by pozostały one w stosunku do siebie równolegle lub prostopadle.

 

Tworzenie i używanie szablonów użytkownika

Każdy element na stronie możesz dowolnie przesuwać, rozciągać a także obracać. Dzięki temu sam możesz stworzyć unikalny układ strony. Gdy wprowadzisz już własną koncepcję na rozmieszczenie ramek w życie:

Samouczek - szablony - własny układ strony
kliknij tu aby powiększyć

Możesz zapisać szablon wybierając z menu Narzędzia pozycję Szablony użytkownika a następnie Zapisz bieżącą stronę jako szablon.

Zapisz szablon użytkownika
Zapisywanie szablonu użytkownika

Program automatycznie zapisze do szablonu również zawartość ramek (teksty i zdjęcia) oraz tło strony. Dzięki temu możesz wzbogacić własny układ strony o jakieś często używane detale.

Aby użyć na stronie projektu wcześniej zapisany szablon, wybierz z menu Narzędzia pozycję Szablony użytkownika a następnie Wczytaj szablon z pliku.

Wczytaj szablon użytkownika
Wczytywanie szablonu użytkownika

Szablony użytkownika można używać niezależnie od rozmiarów stron fotoksiążek. Możesz więc w dużej fotoksiążce użyć szablon strony przygotowany dla małej fotoksiążki. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, jeżeli będziesz próbował otworzyć szablon, który był stworzony dla projektu o innych wymiarach stron program wyświetli ostrzeżenie o niezgodności wymiaru strony szablonu z wymiarem strony aktualnego projektu fotoksiążki. Taki szablon po wczytaniu zostanie wyśrodkowany tak by pokrywał się ze środkiem edytowanej strony.

 

Mamy nadzieję, że ten samouczek okaże się pomocny, gdybyś miał dodatkowe pytania lub napotkał problemy poproś o pomoc na naszym forum lub złóż zapytanie w naszym centrum pomocy.