Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Magia kolorwego tła

Edytor Wspomnień od dawna obsługuje pliki graficzne z przezroczystością. Dzięki temu jesteś w stanie w prosty sposób uzyskać bardzo ciekawe efekty. Jednym z nich jest połączenie półprzezroczystych zdjęć z kolorowymi tłami stron. Ten samouczek zaprezentuje sposób na wykorzystanie drzemiących w naszym programie możliwości.

Każda z opisanych na tej stronie czynności została pokazana na odpowiedniej ilustracji. Możesz w nie kliknąć by zobaczyć wszystko w powiększeniu.

Przede wszystkim potrzebujesz półprzezroczystej grafiki na tło strony. Możesz przygotować taki plik samemu, lub wykorzystać jeden z bezpłatnych dodatków dostępnych w Edytorze Wspomnień. Znajdziesz je w oknie dodatków, w zakładce „Tła”. Łatwo je rozpoznać, bo przezroczyste obszary oznaczone są szarą szachownicą. Na miniaturkach wygląda to zazwyczaj trochę dziwnie, ale takie tła kryją w sobie duży potencjał. Gdy masz już odpowiedni plik, wystarczy wrzucić go na stronę. Pamiętaj, że chcesz umieścić go na tle strony! Nie potrzebujesz do tego żadnych ramek – po prostu przeciągnij grafikę z okna dodatków i upuść na tle strony.

Przykładowe półprzezroczyste tła

Jeśli nie widzisz okna dodatków, możesz je przywołać w każdej chwili wybierając z menu „Widok” pozycję „Pokaż okno dodatków” lub wciskając na klawiaturze przycisk F8. Jeśli w oknie dodatków nie widzisz czarno-białych tekstur, upewnij się, że masz aktywne połączenie z internetem. Edytor Wspomnień musi ściągnąć bieżące dodatki osobno – nie są one instalowane razem z samym programem. Jeśli program nie pobiera aktualnych teł i tekstur skontaktuj się z pomocą techniczną.

 

Świetnie! Mamy już grafikę na stronie, ale na razie, to nic specjalnego. Ot kwiatki z boku i masa białego miejsca. Potrzebujemy więc trochę magii Edytora Wspomnień... Zmień kolor tła strony. Nie przejmuj się, grafika nie zniknie!

Aby zmienić kolor tła strony wybierz z menu „Edycja” pozycję „Zmień kolor tła strony”. Możesz też skorzystać z przycisku dostępnego na pasku narzędzi.

 

Poeksperymentuj z różnymi kolorami i wybierz taki, który będzie pasował do grafiki. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na purpurowy.

 

Teraz strona wygląda zupełnie inaczej. Purpura w połączeniu ze zdjęciem Poinsecji (popularna gwiazda betlejemska) utworzyła nam świąteczną kompozycję...

 

Wystarczy jednak zmienić kolor tła, by cała strona nabrała zupełnie innego charakteru. A to tylko dwa kliknięcia!

 

To jednak nie wszystko! Wykorzystując tekstury opisane w innym samouczku, możesz uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Tym razem, wybierz szary kolor tła. Bez obaw, szary nie musi być nudny i przygnębiający – wręcz przeciwnie, często stanowi dobre tło dla Twoich zdjęć. Żeby jednak trochę urozmaicić jednolitą powierzchnię wykorzystamy właśnie teksturę, którą przykryjemy całą stronę. Utwórz nową ramkę zdjęciową (jeśli nie wiesz jak, zajrzyj do naszego wideo samouczka), a następnie rozciągnij ją tak by przykryła całą kartkę i wystawała po około 3mm z każdej strony. Następnie wypełnij ją teksturą starego papieru z naszej biblioteki dodatków.

 

Do uzyskania takiego efektu, nie potrzebujesz żadnych programów graficznych! Wystarczy bezpłatny Edytor Wspomnień by Twoja fotoksiążka była czymś więcej niż tylko zwykłym, chaotycznym zestawem zdjęć. Jedyne co pozostało, to dodać zdjęcia i projekt gotowy. Nie bój się eksperymentować, czasem dopiero gdy na stronie znajdą się wszystkie elementy będzie widać, że coś trzeba poprawić... jak np. kolor tła w przypadku zdjęcia poniżej.

 

Pobierz program Zamówienie
krok po kroku
Gwarancja pełnej satysfakcji