Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

RAPORT PROJEKTU, czyli najczęstsze błędy w projektach fotoksiążek i jak ich uniknąć

Przed wysłaniem projektu na konto Edytor Wspomnień sprawdza go i wyświetla listę ewentualnych błędów. Warto ją prześledzić aby uniknąć sytuacji, gdy dopiero w gotowym albumie dostrzeżesz błąd, który łatwo można było poprawić na etapie projektowania.


JAK TO DZIAŁA - RAPORT PROJEKTU

Które z błędów są najczęściej popełniane przy projektowaniu, co one oznaczają dla Twojej fotoksiążki i jak ich uniknąć przygotowując kolejne projekty? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.


 • Raport projektu - niska jakość zdjęć
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Niska jakość zdjęć

  Aby zapewnić wysoką jakość druku rozdzielczość Twoich zdjęć powinna wynosić nie mniej niż 250 dpi. Możesz ją sprawdzić klikając w wybrane zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego „WŁAŚCIWOŚCI”. Oczywiście wydrukujemy zdjęcia nawet o bardzo niskiej rozdzielczości, jednak zalecamy aby nie była ona niższa niż 150 dpi w przypadku fotoksiążek i 100 dpi w przypadku dużych kalendarzy na ścianę.

  • Jeśli przy Twoim zdjęciu pojawią się żółte wykrzykniki będzie to oznaczało, że jego jakość jest średnia, a rozdzielczość jest niższa niż 180 dpi. Dla wielu osób uzyskany na wydruku efekt będzie jednak zadowalający.
  • W przypadku czerwonych wykrzykników, czyli gdy rozdzielczość zdjęcia jest niższa niż 120 dpi należy rozważyć wymianę zdjęcia na inne lub zmniejszenie jego wielkości. Niska rozdzielczość zdjęcia objawia się niską jakością na wydruku, co jest widoczne najczęściej jako nieostry obraz lub poszarpane krawędzie.

  UWAGA: Wykrzykniki widoczne na zdjęciach nie zostaną wydrukowane, stanowią one jedynie informację o niższej niż zalecana jakości zdjęcia.

 • Raport projektu - obiekt zbyt blisko krawędzi lub w obszarze zarezerwowanym na oprawę
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Obiekt znajduje się zbyt blisko krawędzi strony lub obiekt nachodzi na obszar zarezerwowany dla oprawy

  W momencie, gdy umieszczasz dowolny obiekt (zdjęcie, napis lub ozdobnik) zbyt blisko krawędzi strony powinieneś liczyć się z tym, że jego część może zostać zacięta w czasie oprawy lub że zdjęcie będzie sprawiało wrażenie, jakby „wypadało” ze strony. W sytuacji, gdy zdjęcie zachodzi na obszar zarezerwowany dla oprawy jego część może zostać schowana w marginesie na oprawę i stanie się niewidoczna w gotowej fotoksiążce. Jak prawidłowo umieścić obiekt na stronie?

  • Prawidłowa odległość obiektu (zdjęcia, napisu lub ozdobnika) od krawędzi strony powinna wynosić minimum 5mm.
  • Jeśli chcesz, żeby dany obiekt znalazł się na krawędzi strony powinieneś go wyciągnąć poza linię cięcia (krawędź strony) o minimum 3mm.

 • Raport projektu - obiekt poza obszarem druku
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Obiekt  znajduje się w całości poza obszarem strony i nie zostanie wydrukowany

  Jeśli dostosowując szablon do swoich potrzeb chcesz pozbyć się jakiegoś elementu projektu, usuń go za pomocą klawisza „DELETE”. Przesunięcie go poza obszar strony system zinterpretuje jako błąd. Warto sprawdzić wszystkie takie informacje zgłaszane przez system i upewnić się, że dotyczą tylko zbędnych elementów. Możliwe, że pracując nad projektem "tymczasowo" przesunąłeś jakiś element poza obszar druku i zapomniałeś go wstawić na właściwe miejsce.

 • Raport projektu - obiekt całkowicie przykryty przez inny
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Obiekt całkowicie przykryty przez inny

  Nakładanie jednego elementu na drugi wcale nie musi być wynikiem błędu. W wielu naszych szablonach różne obiekty (zdjęcia, napisy, ozdobniki) nachodzą na siebie i jest to w pełni zamierzone działanie.

  Nakładając na siebie zdjęcia można uzyskać ciekawy efekt „rozsypanych” zdjęć, zasłonić niechciane elementy, które się na nich znalazły lub przeciwnie – specjalnie jakieś podkreślić wybranym ozdobnikiem. Bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na kolejność elementów - każdy nowy element dodany do projektu przykryje wcześniejsze. Kolejność poszczególnych elementów możesz ustawić korzystając z menu "EDYCJA" opcja "ROZMIEŚĆ"

 • Raport projektu - pusta ramka zdjęciowa
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Pusta ramka zdjęciowa

  Jeśli któraś z ramek zdjęciowych w Twoim projekcie pozostanie niewypełniona system zinterpretuje to jako możliwy błąd, o którym poinformuje Cię w raporcie. Możliwe, że pracując nad projektem zostawiłeś ją do późniejszego wypełnienia, albo zdjęcie nie wczytało się prawidłowo.

  • Jeśli rzeczywiście chcesz zrezygnować z tej ramki usuń ją z projektu używając przycisku „DELETE” na klawiaturze.
  • Jeśli zostawisz w projekcie pustą ramkę zdjęciową zostanie ona automatycznie usunięta.
  • Jeśli ramka zdjęciowa ma ustawione kolorowe obramowanie zostanie ono wydrukowane.

 • Raport projektu - pusta ramka tekstowa
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Pusta ramka tekstowa

  Niektóre z naszych szablonów uwzględniają ramki tekstowe. Oczywiście nie musisz ich wypełniać tekstem. Jeśli pozostawisz taką ramkę pustą system zinterpretuje to jako możliwy błąd, o którym poinformuje Cię w raporcie.

  • Najlepiej usunąć taką zbędną ramkę z projektu używając przycisku „DELETE” na klawiaturze.
  • Jeśli zostawisz w projekcie pustą ramkę tekstową zostanie ona automatycznie usunięta.

Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, czy dobrze przygotowałeś projekt wyślij go na swoje konto i poproś mailowo o jego sprawdzenie. Pamiętaj podać nam swoją nazwę użytkownika i nazwę pliku, który mamy sprawdzić. Przejrzymy dokładnie Twój projekt i w razie zauważonych błędów podamy Ci ich listę wraz z instrukcją jak je poprawić.Pozostałe wpisy z serii JAK TO DZIAŁA

Poniżej przedstawiamy listę pozostałych opisanych przez nas narzędzi dostępnych w Edytorze Wspomnień. Jeśli nie znalazłeś interesującego Cię tematu napisz do nas.

 1. Jak zmienić format lub rodzaj oprawy fotoksiążki
 2. Jak dodać lub usunąć strony w projekcie fotoksiążki
 3. Jak jak zmienić kolejność stron w projekcie fotoksiążki
 4. AUTOWYPEŁNIANIE - szybka fotoksiążka w Edytorze Wspomnień
 5. Wyszukiwanie powtórzonych zdjęć w projekcie fotoksiążki
 6. Zmień temat graficzny, czyli jak korzystać z różnych szablonów tematycznych w jednym projekcie fotoksiążki
 7. ELEMENTY INTERFEJSU, czyli ten straszny margines bezpieczeństwa
 8. Alternatywne_metody_przesłania_pliku
 9. CZCIONKI czyli prawie wszystko o błędach w dodawaniu napisów w Edytorze Wspomnień
 10. EDYCJA KALENDARIUM czyli jak dopasować je do swoich potrzeb