Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Nowa wersja Edytora Wspomnień - duże zmiany!

Przed chwilą opublikowaliśmy nową wersję Edytora Wspomnień, naszego autorskiego programu do projektowania fotoksiążek i foto kalendarzy. Tym razem wprowadziliśmy bardzo dużo zmian, więc zachęcamy do zapoznania się z nimi w tym artykule.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie gotowych tematów graficznych. Dzięki nim atrakcyjny projekt fotoksiążki będzie można wykonać w kilka chwil. Na początek proponujemy temat zatytułowany „Dziennik podróży”. Oprócz zestawu ponad pięćdziesięciu elementów graficznych zawiera on również gotowe szablony stron, które można dowolnie modyfikować! Jesteśmy podekscytowani tą funkcją i szykujemy dla Was kolejne tematy graficzne.

 

Od dawna prosiliście o wprowadzenie opcji umożliwiającej „wycinanie” zdjęć w różne kształty. Oto i ona – dostępna na pasku narzędziowym i opisana jako „Kontur zdjęcia”. Jedno kliknięcie i możecie uzyskać takie efekty jak poniżej (czarne obramowanie dodane jako przykład by lepiej było widać kształty – nie jest obligatoryjne).


 

Wprowadziliśmy również mały drobiazg – cień, który jest automatycznie dodawany do ozdobników umieszczanych w projekcie. Cień jest subtelny i dzięki niemu elementy projektu ciekawie odcinają się od tła. Aktualnie nie ma możliwości dodawania cienia do tekstu i zwykłych zdjęć, nie ma również możliwości ustawienia parametrów samego cienia.

 

Na koniec nie mniej istotna zmiana – nowy interfejs użytkownika. Biorąc pod uwagę Wasze sugestie wprowadziliśmy kilka zmian, które powinny ułatwić korzystanie z Edytora Wspomnień. Najważniejsze, często używane funkcje, przenieśliśmy na pasek narzędziowy u góry ekranu. Teraz bez potrzeby otwierania osobnego okna, można kilkoma kliknięciami zmienić kolor tła, grubość i kolor tła ramki.


 

Ponadto od teraz Edytor Wspomnień domyślnie uruchamia się z oknami narzędziowymi (czyli z oknem miniatur, dodatków i szablonów) „przyczepionymi” do krawędzi ekranu. Poprzedni układ, gdzie okna narzędziowe można dowolnie przesuwać, włącza się w ustawieniach programu. W tym celu należy z menu „Narzędzia” wybrać „Ustawienia”, a następnie w zakładce „Ogólne” zaznaczyć pole „Pokaż elementy interfejsu w osobnych oknach”.


 

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nowymi funkcjami, a w szczególności z tematami graficznymi. Nowe wzory będą dostępne już wkrótce. Nową wersję programu można pobrać stąd

 
 Komentarze
Krzysztof FF, 2012-10-24 21:23

Na razie nowa wersja mi się podoba, ale znikły rozmiary aktualnej ramki tekstu/zdjęcia w pasku stanu n a dole. Były mi bardzo pomocne, gdyż w swoich szablonach jestem dość precyzyjny. Można by je z powodzeniem zmieścić w nowym pasku kolorów ramki i tła, który się pojawił na górze. W tym układzie można by je było zmieniać bezpośrednio stamtąd, bez konieczności Ctrl+Shift+E.

Rozmiary miniatur są teraz większe, ale czasami chciałoby się je zmienić, tak aby więcej się zmieściło w szerokości ramki na miniatury.

Podobnie jak poprzednio, pracowicie ustawiony układ okna głównego z oknem pomocniczym na jednym ekranie, po restarcie programu się nie odtwarza. Trzeba ustawiać od nowa. Korzystanie z dokowanych paneli pomaga, ale nie zawsze jest wygodne.

Selekcja wielu elementów na raz do grupowego kopiowania, przesuwania czy zmiany parametrów byłoby czymś, na co od dawna czekam.

Stefan, 2012-10-24 21:48

> znikły rozmiary aktualnej ramki
> tekstu/zdjęcia w pasku stanu n a dole.
Rozmiary i położenie ramki wyświetla się teraz "na żywo" w obszarze ramki, gdy tylko "złapiesz" ją lewym przyciskiem myszy. Tak jak na załączonym obrazku.

> Rozmiary miniatur są teraz większe, ale czasami chciałoby się je
> zmienić, tak aby więcej się zmieściło w szerokości ramki na
> miniatury.
Planujemy dodać w przyszłości możliwość ustawienia rozmiaru miniatury.

> Podobnie jak poprzednio, pracowicie ustawiony układ okna głównego z
> oknem pomocniczym na jednym ekranie, po restarcie programu się nie
> odtwarza. Trzeba ustawiać od nowa.
Czy możesz doprecyzować? Na pewno instalacja nowej wersji powoduje przywrócenie ustawień domyślnych i tego nie zmienimy. Jeśli natomiast program traci jakieś ustawienia po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu, to napisz proszę jakie to są ustawienia.

> Selekcja wielu elementów na raz do grupowego kopiowania, przesuwania czy
> zmiany parametrów byłoby czymś, na co od dawna czekam.
Realizacja tej funkcji jest dość skomplikowana i nie planujemy wprowadzenia jej w najbliższej przyszłości.

Krzysztof FF, 2012-10-26 20:23

1. Zgłosiła mi się aktualizacja po dwóch dniach - czyżby jakaś szybka poprawka?

2. W nowym trybie z dokowanymi okienkami pomocniczymi, można wybrane okna włączać i wyłączać i ten stan jest zapamiętywany i odtwarzany przy ponownym starcie programu.
Można również dopasowywać rozmiary tych okienek do własnych preferencji, aby uzyskać optymalny układ. Niestety, rozmiary te nie są zapamiętywane i przy ponownym starcie programu trzeba je odtwarzać ręcznie na nowo. Niestety, nie można dokować okienek w wybrane przez siebie miejsca - ich rozkład jest z góry ustalony i nie do zmiany.

3. W trybie z okienkami pomocniczymi w osobnych oknach, rozmieszczam niezmaksymalizowane okno główne oraz ulubione okienka pomocnicze tak, aby wypełnić ekran zgodnie z upodobaniami. Po restarcie, okienka pomocnicze pokazują się w tych samych miejscach i rozmiarach. Natomiast okno główne ma lewy górny róg odtworzony w tym samym miejscu, ale rozmiary zwiększone do prawie maksymalnych i muszę je korygować ręcznie.

4. W dialogu Ustawienia, pozycje Przezroczyste okna interfejsu oraz Pokaż elementy interfejsu w osobnych oknach są ZAWSZE włączone niezależnie od aktualnego stanu. Trzeba je zawsze odstawiać na aktualny stan, aby przy chęci zmiany jakiegoś innego ustawienia nie zepsuć aktualnych preferencji.

5. Może jakaś nowa szybka poprawka?

Stefan, 2012-10-26 21:28

> Zgłosiła mi się aktualizacja po dwóch dniach - czyżby jakaś szybka poprawka?
Tak, były poprawki. Aktualizacja jest konieczna, choć nic z tego co naprawia, nie jest widoczne gołym okiem.

> Można również dopasowywać rozmiary tych okienek do własnych
> preferencji, aby uzyskać optymalny układ. Niestety, rozmiary te nie są
> zapamiętywane i przy ponownym starcie programu trzeba je odtwarzać
> ręcznie na nowo.
Z tymi rozmiarami, to wiem o co chodzi. Próbujemy coś z tym zrobić, ale są jakieś problemy - czyli jak zwykle: według dokumentacji coś powinno działać, ale nie działa tak jak powinno :)

> Niestety, nie można dokować okienek w wybrane przez
> siebie miejsca - ich rozkład jest z góry ustalony i nie do zmiany.
Na razie nie planujemy tego zmieniać. Z tymi oknami i tak było dużo pracy, a przecież nie zabawa okienkami jest najważniejsza przy projektowaniu fotoksiążki. Napisz jaki efekt chciałbyś uzyskać - może da się to zrobić innymi metodami.

> Natomiast okno główne ma lewy górny róg odtworzony w tym samym miejscu,
> ale rozmiary zwiększone do prawie maksymalnych i muszę je korygować ręcznie.
Dziękuję - sprawdzimy czemu tak się dzieje.

> W dialogu Ustawienia, pozycje Przezroczyste okna interfejsu oraz Pokaż
> elementy interfejsu w osobnych oknach są ZAWSZE włączone [...]
To też już widziałem. Będzie naprawione.

Krzysztof FF, 2012-10-28 22:08

No, no - tempo reakcji godne podziwu.

Co do zapamiętywania rozmiarów dokowanych ramek - nawet wciśnięcie F10 w celu podglądu całości i powrót do pracy normalnej sprawia, że ramki przyjmują swoje startowe rozmiary, i trzeba je dostrajać na nowo.

Inna usterka która się pojawiła niedawno, dotyczy przycinania zdjęcia w ramce za pomocą wejścia w dialog kadrowania.

Jeżeli proporcje ramki są inne niż proporcje zdjęcia, jest ono automatycznie wpasowywane w ramkę z centrowaniem. Wywołuję dialog kadrowania. Patrzę, że do korekty wystarczy jedynie przesunąć scentrowane zdjęcie do którejś krawędzi. Jednakże pomimo zatwierdzenia, wprowadzona poprawka nie działa. Wprowadzam ją  bezpośrednio na stronie, przesuwając zdjęcie w ramce. Otwieram potem dialog kadrowania - bo może trzeba coś poprawić? Nie, nic nie trzeba. Albo trzeba - przesuwam do przeciwnej krawędzi. Tak czy inaczej klikam w zielonego ptaka i co? fotka wraca do startowego domniemanego scentrowania. Ouch!

Tylko jeśli wprowadzimy również poprawkę skali (rozmiarów) fotki, zmiany wprowadzane w dialogu kadrowania działają poprawnie.

W starszej wersji nie było tego efektu.

Pozdrowienia

Stefan, 2012-10-29 11:54

> Inna usterka która się pojawiła niedawno, dotyczy przycinania zdjęcia w
> ramce za pomocą wejścia w dialog kadrowania.
Tutaj przyznam, że w pierwszej chwili byłem trochę zdezorientowany. Sprawdzałem na różne sposoby i nie udało mi się odtworzyć sytuacji, o której piszesz. Po pewnym czasie okazało się, że ten problem pojawia się tylko w pewnych szczególnych okolicznościach.

Na szczęście naprawienie tego nie było trudne i przed chwilą załadowaliśmy na serwer nową wersję programu. Aktualizacja nie jest obowiązkowa, więc musiałbyś zainstalować ją sobie ręcznie: http://drukujwspomnienia.pl/redir/EdytorWspomnienUpdate

Dziękuję za zwrócenie na to uwagi. A z tymi nieszczęsnymi oknami zmieniającymi rozmiary będziemy walczyć.

Krzysztof FF, 2012-11-02 19:51

Ratunku!!!

Zainstalowałem (jako patch a potem jako full install) wersję 4.5.2.9.

Nie mogę pracować za moim projektem gdyż przygotowane przez mnie wcześniej szablony nie wczytują się.

Zgłaszany jest błąd programu i propozycja zamknięcia lub kontynuacji (bez szablonów).

W załączeniu plik z szczegółami błędu oraz przykładowy szablon (w zipie).

Nie chciałbym musieć tworzyć moich szablonów od nowa, gdyż są wielopoziomowe, z możliwością wyboru aktualnego podzestawu w zależności od sytuacji.

Na stronie pobierania nie ma możliwości awaryjnego ściągnięcia poprzedniej wersji.

Czekam na ratunek. Proszę w miarę możności o sygnał na mój adres mailowy z mojego profilu.

Krzysztof FF, 2012-11-02 19:57

Trochę już lepiej.

Zapisałem parę swoich bieżących stron jako szablony (do tego samego katalogu co przedtem) i teraz po ich wczytaniu wczytały się również moje stare szablony.

Tym niemniej coś jest na rzeczy, bo w poprzedniej wersji też miałem taki pad, ale tylko raz.

Pozdrawiam.

Siliconmind, 2012-11-02 20:01

Prześlij proszę jakiś przykładowy szablon, który nie chciał się wczytać.

Krzysztof FF, 2012-11-03 00:06

> Prześlij proszę jakiś przykładowy szablon, który nie chciał się
> wczytać.

Myślałem że załączyłem. Próbuję jeszcze raz.

Krzysztof FF, 2012-11-03 00:09

> > Prześlij proszę jakiś przykładowy szablon, który nie chciał się
> > wczytać.
>
> Myślałem że załączyłem. Próbuję jeszcze raz.

Niestety, załączanie nie działa. Wyślę mailem na helpdesk@drukujwspomnienia.pl.

Krzysztof FF, 2012-11-03 00:27

Działa to tak.

Próbuję otworzyć folder ze starymi szablonami.
Zgłasza mi błąd.
Pozwalam kontynuować.

Otwieram jakąś stronę w projekcie.
Zapisuję ją jako szablon do tego folderu.

Teraz wskazuję jeszcze raz ten folder jako folder własnych szablonów.
Gra i trąbi.

Zamykam program.
Usuwam ekstra dodany szablon.

Otwieram program.
Folder z szablonami działa.

Ki diabeł?

Siliconmind, 2012-11-03 21:31

To w końcu działa czy nie? :)
Bo mogło być tak, że to jakiś jednorazowy wybryk Windowsa, czy problem z odczytem pliku (szwankujący dysk).

arek_mad, 2012-11-05 10:25

witam

zmiany duze i oczywiscie na plus. ale mam 2 pytania:
1. zauważyłam że nie można umieścić tła w ramce zdjęciowej - gdy próbuje to zrobić tło automatycznie wskakuje mi na całą strone. można coś z tym zrobić?
2. nie wiem co robię źle, ale nie udaje mi sie obramować w tej nowej wersji ramek (??). wybieram grubość, kolor, ale obramowanie nie pojawia sie.

pozdrawiam

Stefan, 2012-11-05 11:43

> 1. zauważyłam że nie można umieścić tła w ramce zdjęciowej - gdy
> próbuje to zrobić tło automatycznie wskakuje mi na całą strone. można
> coś z tym zrobić?
Są to z założenia tła, a wiele osób nie potrafiło posługiwać się nimi jak trzeba - tzn. zamiast faktycznie umieszczać je na tło strony, to robiło duże ramki zdjęciowe przykrywające całą stronę - niestety nie zawsze dokładnie i to rodziło potem problemy w produkcji. Zdarzało się, że po docięciu bloku fotoksiążki na tych stronach, tuż przy krawędzi pojawiały się fragmenty niezadrukowanego papieru, bo klient nie ustawił dobrze swojej ramki z "tłem".

W tej chwili możesz to obejść w następujący sposób:
1. Umieść wybrany obraz na tle strony
2. Stwórz pustą ramkę zdjęciową
3. Przytrzymaj na klawiaturze przycisk CTRL i "złap" tło lewym przyciskiem myszy.
4. Cały czas trzymając CTRL i lewy przycisk myszy, przeciągnij kursor do pustej ramki zdjęciowej.

Triku z przyciskiem CTRL możesz też używać do zamieniania zdjęć miejscami w różnych ramkach.

> 2. nie wiem co robię źle, ale nie udaje mi sie obramować w tej nowej
> wersji ramek (??). wybieram grubość, kolor, ale obramowanie nie pojawia
> sie.
Aby dodać lub zmienić obramowanie, musisz je zatwierdzić zielonym "ptaszkiem".

arek_mad, 2012-11-05 12:56

super, wszystko działa jak trzeba:) dzieki za pomoc.

Kociszewska, 2012-11-13 02:02

Witam,

Mam pytanie odnośnie kalendarzy ściennych - na pierwszej stronie w prawym dolnym rogu widnieje Państwa logo. Czy tak będzie na wydruku? Do tej pory logo widniało tylko na ostatniej stronie.
Zauważyłam, że edytując kalendarz np. zeszłoroczny unikam loga na pierwszej stronie, ale w nowym projekcie nie da się go zasłonić. Oczywiście logo jest super, ale nie koniecznie w tym miejscu :)

Stefan, 2012-11-13 11:35

> Mam pytanie odnośnie kalendarzy ściennych - na pierwszej stronie w prawym
> dolnym rogu widnieje Państwa logo. Czy tak będzie na wydruku? Do tej pory
> logo widniało tylko na ostatniej stronie.
Logo w kalendarzach przenieśliśmy z ostatniej strony na pierwszą ponad rok temu, tak więc w zeszłym roku też już było. Aktualnie nie da się go przesunąć ani przenieść na inną stronę.

> Zauważyłam, że edytując kalendarz np. zeszłoroczny unikam loga na
> pierwszej stronie, ale w nowym projekcie nie da się go zasłonić.
Jeśli otwierasz stary projekt, utworzony jeszcze przed przeniesieniem logo, to wszystko jest po staremu i logo nie pojawi się tam w magiczny sposób podczas druku.

Kociszewska, 2012-11-14 13:35

> > Mam pytanie odnośnie kalendarzy ściennych - na pierwszej stronie w
> prawym
> > dolnym rogu widnieje Państwa logo. Czy tak będzie na wydruku? Do tej
> pory
> > logo widniało tylko na ostatniej stronie.
> Logo w kalendarzach przenieśliśmy z ostatniej strony na pierwszą ponad
> rok temu, tak więc w zeszłym roku też już było. Aktualnie nie da się
> go przesunąć ani przenieść na inną stronę.
>
> > Zauważyłam, że edytując kalendarz np. zeszłoroczny unikam loga na
> > pierwszej stronie, ale w nowym projekcie nie da się go zasłonić.
> Jeśli otwierasz stary projekt, utworzony jeszcze przed przeniesieniem
> logo, to wszystko jest po staremu i logo nie pojawi się
> tam w magiczny sposób podczas druku.

Dziękuję za wyjaśnienia, pewnie w zeszłym roku też bazowałam na starszym projekcie, dlatego nie zauważyłam wcześniej tej zmiany.
Pozdrawiam

indygo, 2012-11-19 11:58

> Mam pytanie odnośnie kalendarzy ściennych - na pierwszej stronie w prawym
> dolnym rogu widnieje Państwa logo. Czy tak będzie na wydruku? Do tej pory
> logo widniało tylko na ostatniej stronie.
Możesz dodać do kalendarza jedną stronę i zaprojektować sobie na niej okładkę, a tę z logo po prostu wyrwać jeśli Ci przeszkadza :)