Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Nowa wersja Edytora Wspomnień - 3.0

Wczoraj wraz z nową ofertą pojawiła się również nowa wersja Edytora Wspomnień, która oczywiście oprócz nowych produktów wprowadza również kilka nowych funkcji. Jedna z nich jest szczególnie upragniona przez naszych klientów...

Edytor Wspomnień to nasz autorski program służący do projektowania fotoksiążek, foto kalendarzy i kilku innych oryginalnych foto-produktów. Program ten jest stale rozwijany niemal nieprzerwanie od dnia gdy Internet pierwszy raz ujrzał stronę drukujwspomnienia.pl. Dzisiaj prezentujemy jedenastą już odsłonę Edytora Wspomnień, która nosi numer 3.0.4.14. Lista zmian w programie jest długa, ale zachęcam do lektury - na prawdę warto!

Edytor Wspomnień 3.0.4.14 | © Filip Berlikowski

Edytor Wspomnień 3.0.4.14 | © Filip Berlikowski

Na początek kilka drobiazgów
Możliwość kopiowania tła z jednej strony na drugą. Do tej pory można było jedynie skopiować tło strony na cały projekt, teraz można kopiować tło między dowolnymi, pojedynczymi stronami. Funkcję tą można znaleźć w menu "Narzędzia i opcje" pod hasłem "Kopiuj tło ze strony...".

Kolejne udoskonalenie dotyczy szablonów stron - teraz wczytując nowy szablon na danej stronie, program będzie starał się zachować istniejące zdjęcia, teksty oraz tło strony. Innymi słowy, zamiast pustych ramek, program wypełni nowy szablon elementami, które znajdowały się na stronie przed wczytaniem szablonu.

Ostatni z drobiazgów to zapamiętywanie ostatnio wyświetlanego folderu ze zdjęciami. Oznacza to, że po uruchomieniu Edytora Wspomnień w oknie miniatur automatycznie otwarty zostanie ostatnio używany folder.

Bardziej istotne zmiany
Do kategorii bardziej istotnych zmian warto zaliczyć nowe skróty klawiaturowe, a właściwie nie tyle skróty, co możliwość przemieszczania elementów na stronie za pomocą przycisków strzałek. Teraz po zaznaczeniu dowolnego obiektu można go przesuwać przy użyciu klawiatury. Jedno naciśnięcie przycisku strzałki przesunie obiekt o jeden milimetr. Jeśli ta sama operacja zostanie wykonana z wciśniętym przyciskiem SHIFT to obiekt przesunie się o dziesięć milimetrów.

W podobny sposób można też obracać elementy na stronie. Wystarczy przytrzymać wciśnięty przycisk CTRL oraz prawy lub lewy przycisk strzałki by obrócić aktualnie zaznaczony element o jeden stopień. Jeśli w tym czasie będzie również wciśnięty przycisk SHIFT to obrót będzie następował co dziesięć stopni. Nowe skróty klawiaturowe na pewno przydadzą się bardziej wymagającym perfekcjonistom, którzy w swoich projektach muszą mieć wszystko idealnie równe :)

Jako istotny element zmian warto również wymienić lepsze oznaczenie obszarów oprawy w przypadku okładek fotoksiążek w foto oprawie. Wiele osób miało problemy z poprawnym przygotowaniem takich okładek, często umieszczając teksty lub zdjęcia zbyt blisko krawędzi strony czy grzbietu. Mamy nadzieję, że nowe oznaczenia na okładce pomogą lepiej zrozumieć jak poprawnie przygotować projekt do druku tak, by efekt końcowy nie okazał się rozczarowujący.

Na zakończenie prawdziwe smaczki, czyli...
Nowy sposób kadrowania zdjęć! Teraz można zmieniać kadr bez konieczności korzystania z osobnego okna kadrowania. Wystarczy przytrzymać wciśnięty przycisk SHIFT i "złapać" lewym przyciskiem myszy zdjęcie w aktywnej ramce zdjęciowej, lub na tle strony. Kursor zmieni się w "łapkę" która pozwoli przesuwać zdjęcie dowolnie w obrębie ramki (lub całej strony, jeśli kadrujemy tło). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które na pewno ułatwi pracę wielu osobom.

To jednak nie wszystko - oprócz nowego sposobu kadrowania zdjęć popracowaliśmy nieco nad zachowaniem się ramek zdjęciowych. Do tej pory jakakolwiek zmiana rozmiaru takiej ramki powodowała "reset" ustawień znajdującego się wewnątrz zdjęcia. Teraz podczas zmiany rozmiaru ramki zdjęciowej program stara się zachować pierwotny rozmiar zdjęcia tak długo jak to możliwe.

Byłbym zapomniał...
W programie pojawiła się również pewna nowa funkcja, która może się czasem przydać. Znaleźć ją można w menu "Edycja" na samym końcu. Dostępna jest też pod skrótem klawiaturowym CTRL + Z :)

 
 Komentarze
Piotr, 2009-04-12 19:15

Cześć. Właśnie zainstalowałem  wersję 3.0 i zaniepokoiłem się jedną rzeczą...
Zmieniły się wymiary fotosiązki !!! już nie ma 30 x 21,5 ale 29 x 21,5...
Pierwsze to niemożność skopiowania projektu ( wczytania szblonów) bo jest różnica rozmiaru strony,
ale także robi się bałagan na półce... Już nie będą albumy jednakowej wysokości z poprzednimi... to nie jest banalna sprawa... Powinna jednak być zachowana ciągłość serii...
Czy tak już będzie przy zmianach wersji programu??

Peewit, 2009-04-12 23:13

> ... zaniepokoiłem się jedną rzeczą... Zmieniły się wymiary fotosiązki !!! już nie ma 30 x 21,5 ale 29 x 21,5... Pierwsze to niemożność skopiowania projektu ( wczytania szblonów) bo jest różnica rozmiaru strony,  ale także robi się bałagan na półce... Już nie będą albumy jednakowej wysokości z poprzednimi... to nie jest banalna sprawa... Powinna jednak być zachowana ciągłość serii...  Czy tak już będzie przy zmianach wersji programu??

Myślę, że odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz tutaj http://drukujwspomnienia.pl/news/Zmiany_formatow_fotoksiazek_pionowych

Mimo wszystko wrzucę swoje "trzy grosze" ... drukuj wspomnienia zarobiło u mnie duży MINUS. Dlaczego? Główną przyczyną jest właśnie zmiana formatu ... aczkolwiek jestem wstanie zrozumieć konieczność dostosowania się do nowych wymogów "powiększenia" oferty (weszła oprawa klasyczna) to jednak nie tłumaczy milczenia o planowanych zmianach. Owszem była informacja o nadchodzących zmianach "wraz z nadejściem wiosny" jednak brak było informacji (chyba że ja coś przeoczyłem) o szczegółach tych zmian. Jeżeli mówimy o nadchodzących "wiosennych porządkach" w kontekście firmy takiej jak "drukuj wspomnienia" to oczywiste mi się wydało, że kwota usług "podskoczy" w górę. Cieszyło mnie, że zapowiadają to i dają możliwość swoim klientom wydrukowania książek "po starych cenach". Mocno się zdziwiłem gdy po fakcie okazało się, że nie tylko o cenę chodzi, ale również o zmianę rozmiaru książki. Osobiście po informacji o "wiosennych porządkach" chciałem ukończyć swój rozpoczęty projekt i zamówić go w terminie "starego cennika". Nie zrobiłem tego gdyż prywatnie czas mi na to nie pozwolił. Teraz widząc o jakie zmiany chodziło cieszę się, że nie miałem czasu, gdyż jako "nowy" klient firmy na swojej półce będę miał tylko jedną "nie pasującą do reszty" (rozmiarem) książkę. Gdybym miał czas i poszedł za radą drukuj wspomnienia miałbym ich dwie.
Podsumowując, rozumiem że koszty usług mogą wzrastać (kryzys, droższy dolar, czy cokolwiek innego), rozumiem, że rozszerzając usługi konieczna jest zmiana (np. formatu książki), ale nie rozumiem dlaczego zapowiadając zmiany nie mówi się o szczegółach. Nie oczekuję tutaj (tak na przyszłość) dokładnego (przyszłego) cennika, ale wydaje mi się za oczywiste, że podczas informacji o przyszłych zmianach podaje się, że zamianom ulegnie: cennik, format pionowych średnich książek ... (taka krótka ogólnikowa informacja) aby klient wiedział czego MOŻE się spodziewać. Takiej informacji nie było, dlatego firma zarobiła MINUS.

indygo, 2009-04-14 10:07

> Mimo wszystko wrzucę swoje "trzy grosze" ...
No ale przecież nawet pod tym linkiem co sam podałeś jest napisane:
"Fotoksiążki w starych wymiarach będę cały czas realizowane w ramach okresu przejściowego przez najbliższe kilka miesięcy".
Co najwyraźniej świadczy o tym, że w drukujwspomnienia są w pełni świadomi problemów jakie mogą wyniknąć ze zmiany formatu. Nie dramatyzowałbym więc tak bardzo.

indygo, 2009-04-14 10:10

> Pierwsze to niemożność skopiowania projektu ( wczytania szblonów) bo
> jest różnica rozmiaru strony,
Jest możliwość. Program tylko ostrzega że nie może wczytać tła z szablonu, bo nie zgadzają się wymiary strony. Ale to wszystko, bo ramki i całą resztę przeniesie. Musisz tylko potem przypilnować, żeby zdjęcia nie powyłaziły ci poza stronę.

Poza tym, tak jak napisałem powyżej - cały czas przecież możesz zamówić fotoksiążki w starych wymiarach, więc w czym problem? :)

Peewit, 2009-04-14 14:07

> No ale przecież nawet pod tym linkiem co sam podałeś jest napisane:
> "Fotoksiążki w starych wymiarach będę cały czas realizowane w
> ramach okresu przejściowego przez najbliższe kilka miesięcy".

> ... Nie dramatyzowałbym więc tak bardzo.

1. Nie dramatyzuję, jedynie wyrażam swoja opinię.
2. Rozpisując się tak dużo (może dlatego odbierasz to jako dramatyzowanie) chciałem jedynie wyjaśnić do czego zmierzam.
- te najbliższe kilka miesięcy oznacza jedno - przyjdzie taki czas, że będzie dostępny TYLKO nowy rozmiar,
- jako nowy klient, (prawie) napewno zrezygnyję z tego okresu przejściowego i zamówię nowy format, aby potem nie mieć różnic w rozmiarach książek.
- skoro znajdą się tacy, co kosztem większej ceny zechcą nowy rozmiar (sądzę, że nie jestem jedyny), to powinni o tym wiedzieć aby mieć możliwość wyboru - nie wiedzieli i za to jest mój MINUS.

> Co najwyraźniej świadczy o tym, że w drukujwspomnienia są w pełni świadomi problemów jakie mogą wyniknąć ze zmiany formatu.
Tym bardziej powinni o tym uprzedzić.

PS. Nie chcę krytykować aby zganić. Wszędzie pracują tylko ludzie. Wszyscy popełniają błędy. Zachowanie, które ja uważam za błąd, inny może odbierać zupełnie inaczej (w zależności od własnych potrzeb, oczekiwań itp.) Piszę o tym aby zwrócić jedynie uwagę, że niektórzy mogli TO - TAK odebrać i aby firma wiedziała o tym w przypadku późniejszych podobnych zmian (mam nadzieję, że takich zmian nie będzie - ale gdyby...). Uważam, że szczerość, nawet ta krytyczna - jest pomocna.

Piotr, 2009-04-21 21:43

> > Pierwsze to niemożność skopiowania projektu ( wczytania szblonów) bo
> > jest różnica rozmiaru strony,
> Jest możliwość. Program tylko ostrzega że nie może wczytać tła z
> szablonu, bo nie zgadzają się wymiary strony. Ale to wszystko, bo ramki i
> całą resztę przeniesie. Musisz tylko potem przypilnować, żeby zdjęcia
> nie powyłaziły ci poza stronę.
>
> Poza tym, tak jak napisałem powyżej - cały czas przecież możesz
> zamówić fotoksiążki w starych wymiarach, więc w czym problem? :)

Właśnie w tym problem, że praktycznie każdą stronę trzeba przerabiać by zdjęcia nie powychodziły poza granicę strony - nie myślę tylko o ilości roboty przy 60 stronach, ale i wyglądzie bo górne i dolne ramki będą mniejsze  i inne niż pozostałe.
Ale to jeszcze można przeżyć, choć z trudem. Gorszą rzeczą jest zmiana formatu.
Nie robi się tak by zmieniać format  - można dołożyć nowy inny, ale nie likwidując starego. Ja mam na półce sporo albumów i nagle zmana... Pytam ile jeszcze zmian będzie... czy za kilkanaście albumów dalej znów będzie zmiana..?? To bardzo zniechęcające... ESTETYKA W TEJ BRANŻY JEST PODSTAWĄ - RÓWNIEŻ ESTETYKA NA PÓŁCE..

kranek, 2009-04-23 18:33

Rozumiem niezadowolenie niektórych z Was wynikające ze zmiany formatów, lecz były one niezbędne ze względów technicznych. Nie planujemy w przyszłości żadnych kolejnych zmian istniejących formatów oprawy i liczę, że mimo wszystko zostaniecie z nami.

Peewit, 2009-04-25 09:37

> Rozumiem niezadowolenie niektórych z Was wynikające ze zmiany formatów, lecz były one niezbędne ze względów technicznych.

Rozumiem wybieranie "zła koniecznego" jeżeli względy techniczne nie pozwalają inaczej, lecz planując i uprzedzając o zmianach powinniście krótko powiedzieć "jakiego rodzaju będą to zmiany".

> Nie planujemy w przyszłości żadnych kolejnych zmian istniejących formatów oprawy

Ta wiadomość na pewno wielu ucieszy.

> liczę, że mimo wszystko zostaniecie z nami.

Ja zostaję ...