Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Nie bądź sknerą, podziel się nerą

Pod takim chwytliwym hasłem po polskich dworcach wędruje wystawa plakatów mająca zachęcić nas do do podpisania "oświadczenia woli", które traktowane jest jako zgoda na przekazanie narządów potrzebującym w razie nagłej śmierci.

Hasło jest bardzo "młodzieżowe" - na pewno nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. "[...] wpada w ucho i jest bardzo medialne. - A takie było właśnie nasze zamierzenie: dotrzeć do młodych ludzi, którzy są w stanie zmienić społeczną świadomość na temat przeszczepów." - mówi pomysłodawca ekspozycji Krzysztof Pijarowski, prezes Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

Nie bądź sknerą, podziel się nerą

Fot. www.przeszczep.pl

Na wystawę składa się 16 plakatów przygotowanych przez studentów Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Na ekspozycję wybrano tak nietypowe miejsce jakim jest dworzec kolejowy ponieważ tam przewija się zdecydowanie więcej ludzi niż w galeriach. Aktualnie można ją obejrzeć na dworcu PKP w Bydgoszczy, ale już tylko do końca tego miesiąca. Potem wystawa pojedzie do na Dworzec Główny do Warszawy.

- Gdy ekspozycja gościła w Poznaniu, odebrałem wiele listów z prośbą o przesłanie deklaracji. To znaczy, że nasze działanie przynosi pierwsze efekty - twierdzi prezes. Inicjatywa jest tym cenniejsza, że transplantacja w Polsce przeżywa poważny kryzys. Liczba przeszczepów spadła w marcu o 60 procent, a kolejka chorych czekających na nowe narządy rośnie w zastraszającym tempie (wynosi obecnie 1624 osoby).

Wprawdzie plakat to nie fotografia, z którą się identyfikujemy, ale temat jest na tyle ważny, że nie mogliśmy o tej wystawie nie napisać. Z naszej strony gorąco kibicujemy organizatorom i mamy nadzieję na więcej tego typu akcji. Dzielenie się swoimi narządami z innymi, potrzebującymi osobami, to w naszym kraju bardzo drażliwy temat. Może dzięki takim akcjom choć część z nas spojrzy na ten problem bez klapek na oczach.

 
 Komentarze
MiODek, 2007-04-23 14:45

:O ostry "tytuł" wystawy. ale fakt - "chwyta za serce" ;) choć moja babcia to by pewnie pianę na usta zaczęła toczyć jakby to zobaczyła :(

indygo, 2007-04-24 00:04

czy ktoś wie czy tą wystawę można zobaczyć gdzieś w necie?
Chętnie bym zobaczył te plakaty, ale nie zamierzam w tym cely jechać pociągiem przez pół kraju :P