Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Magia kolorowej wyklejki

Od pewnego czasu wśród opcji dodatkowych dostępnych dla fotoksiążek ekskluzywnych możecie znaleźć kolorowe wyklejki. Czym jest wyklejka i czym kierować się przy wyborze jej koloru przeczytacie poniżej.

kolorowa wyklejka


1. Wyklejka – co to takiego?


Wyklejka to pierwsza i ostatnia kartka oddzielająca blok od okładki oraz wewnętrzne strony okładki. Jej zadaniem jest ochrona zewnętrznych arkuszy fotoksiążki przed zniszczeniem. Służy również do połączenia bloku (środka) fotoksiążki z okładką. Pełni zatem niezwykle ważną rolę z wykonawczego punktu widzenia. Czy może być zatem ozdobą fotoksiążki? Oczywiście! Wystarczy zastosować odpowiedni kolor i Twoja fotoksiążka zyska wyjątkowo atrakcyjny wygląd.

Do wyboru macie siedem kolorów matowych (żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, zielony niebieski i czarny) oraz dwa metaliczne (srebrny i złoty).


kolory wyklejek


2. Jak dobrać kolor wyklejki do projektu?


Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na klasyce pozostań przy standardowej białej lub zdecyduj się na czarną. Jeśli lubisz odrobinę szaleństwa wybierz żółtą lub różową zwłaszcza, gdy Twój projekt zawiera tylko czarno-białe zdjęcia.

Decydując się na kolorową wyklejkę pamiętaj, że powinna ona pasować do Twojego projektu. Najlepiej dopasuj ją do ozdobników lub jakiegoś charakterystycznego elementu na zdjęciach wykorzystanych w projekcie, np. koloru wody na zdjęciach znad morza, koloru kwiatów w bukiecie ślubnym, a nie do koloru tła zastosowanego w projekcie. Dlaczego? Przykładem może być jeden z naszych ostatnich szablonów NASZA RODZINA. Pierwsza myśl przy wyborze wyklejki do egzemplarza pokazowego – niech będzie czarna jak tło stron. Niestety, odcień tła w projekcie i odcień wyklejki były zupełnie różne. Do tego tak duża ilość czerni spowodowała, że fotoksiążka wyglądała po prostu smutno. Za to strzałem w dziesiątkę okazała się żółta, która pięknie zgrała się z użytymi ozdobnikami i dopełniła całości. Sami zresztą zobaczcie.


W podobny sposób dokonaliśmy wyboru koloru wyklejki do szablonu DZIEŃ ZA DNIEM - my zdecydowaliśmy się na niebieską, ale równie dobrze będzie wyglądała czerwona.


W przypadku szablonu PAMIĄTKA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ wybór wyklejki był prosty - złota.


Zupełnie inną zasadą przy wyborze koloru wyklejki kierowała się Pani Anna. Projektując fotoksiążkę w oparciu o szablon DECO BRĄZ zdecydowała się na intensywny róż idealnie współgrający z kolorem ścian na zdjęciach.


3. Jak dobrać kolor wyklejki do okładki?


Decydując się na kolorową wyklejkę pamiętaj również, że powinna ona pasować do wybranego koloru i materiału oprawy, szczególnie gdy decydujesz się na oprawę inną niż w zdjęcie.
Intensywnie różowa czy pomarańczowa wyklejka w połączeniu z brązową eko-skórą to nie najlepszy pomysł, ale już z granatową czy czarną będzie wyglądała wspaniale.
Podobnie kolory metaliczne wyklejek będą świetnie wyglądały z bielą, szarością granatem czy czernią okładki (zarówno płóciennej jak i ekoskóry), ale już z brązem czy beżem niekoniecznie.
Jeśli wybierzesz jako materiał oprawy złoty lub srebrny materiał specjalny połącz go z wyklejką w kolorze pasującym do projektu. Połączenie metalicznego koloru na zewnątrz okładki z metaliczną wyklejką będzie wyglądało ciężko.

Mamy nadzieję, że już wiesz jak korzystać z kolorowych wyklejek

i jak sprawić, żeby Twoja fotoksiążka ekskluzywna była jeszcze bardziej wyjątkowa.