Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Jak zmienić format lub rodzaj oprawy fotoksiążki przygotowanej w Edytorze Wspomnień

Zdarza się, że po rozpoczęciu pracy nad projektem dochodzisz do wniosku, że wybrany format fotoksiążki lub rodzaj oprawy nie odpowiada Twoim potrzebom. Nie wpadaj w panikę, nie musisz projektować wszystkiego od nowa. Korzystając z funkcji Edytora Wspomnień możesz w każdej chwili przenieść zaprojektowane już strony z jednego projektu do drugiego.

JAK TO DZIAŁA - SZABLONY UŻYTKOWNIKA

Szablony użytkownika - co to takiego?

Edytor Wspomnień nie posiada opcji pozwalającej zmienić rodzaj oprawy lub format fotoksiążki jednym kliknięciem, pozwala jednak dokonać tego w kilku prostych krokach. Skorzystaj z Szablonów użytkownika i zapisz gotowe strony w osobnych plikach, a następnie wczytaj je do tego samego bądź innego projektu. Dzięki szablonom użytkownika nie musisz też ręcznie i mozolnie odtwarzać układów stron, które sprawdziły Ci się w innych projektach. Kilkoma kliknięciami możesz przenieść układ strony, który Ci się spodobał w dowolne miejsce tego samego bądź innego projektu.


Szablony użytkownika - krok po kroku

Funkcje Szablonów użytkownika znajdziesz w menu Strona w górnej części okna Edytora Wspomnień. Aby przenieść wszystkie strony do nowego projektu (np. ze względu na zmianę rodzaju oprawy), postępuj według następującej instrukcji.

 1. Z menu Szablony użytkownika wybierz opcję Zapisz wybrane strony jako szablony.

  • Szablony stron

 2. Program wyświetli okno z prośbą o podanie stron, które mają zostać zapisane jako szablony. Wybrane strony zatwierdź klikając w Eksportuj. UWAGA! Jeśli zmieniasz rodzaj oprawy ze zdjęcia na inny materiał lub odwrotnie pomiń pierwszą stronę, czyli okładkę. W obu przypadkach projekt okładki będzie trzeba przygotować na nowo.

  • Zakres stron

 3. Wybierz miejsce w którym mają zostać zapisane szablony. Najlepiej utwórz nowy folder, ponieważ każda strona zostanie zapisana w osobnym pliku. Jeśli eksportujesz dużą liczbę stron na raz, powstanie bardzo dużo pojedynczych plików.

 4. Gdy wszystkie strony zostaną zapisane rozpocznij nowy, pusty projekt i wybierz parametry oprawy, które Ci odpowiadają.

 5. W nowym projekcie ponownie wybierz z menu u góry Szablony użytkownika. Tym razem jednak kliknij w opcję Wczytaj szablon z pliku

 6. Program poprosi o wskazanie plików, które mają zostać wczytane. Zaznacz od razu wszystkie szablony stron, które przed chwilą zostały utworzone. W ten sposób program załaduje je po kolei, oszczędzając Ci dodatkowego klikania.UWAGA! Jeśli zmieniasz rodzaj oprawy ze zdjęcia na inny materiał lub odwrotnie pomiń pierwszą stronę i rozpocznij wczytywanie szablonów od strony 3 projektu.

 7. Po wczytaniu każdej strony program zapyta w jaki sposób ma zostać ona załadowana. W tym przypadku wybierz opcję Wczytaj szablon wraz z jego zawartością. UWAGA! Jeśli zmieniasz format to wymiary nowej strony najprawdopodobniej nie będą pokrywały się z wymiarami ze starego projektu. Program zapyta w jaki sposób mają zostać wczytane elementy projektu. W tym przypadku najdogodniejsze będzie skorzystanie z opcji Rozciągnij elementy by wypełnić całą stronę.

  • Sposób importu szablonu

 8. Wczytując kolejne strony upewnij się, że wczytujesz je we właściwe miejsce. Numer strony na którą zostanie załadowany szablon wyświetla się pod miniaturą aktualnego szablonu.

  • Podgląd szablonu

Szablony użytkownika - bardzo ważna uwaga końcowe

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić projekt po wczytaniu szablonu przygotowanego dla innego wymiaru strony. W szczególności zwróć uwagę na teksty. Po zmniejszeniu szablonu może się okazać, że nowe, mniejsze ramki nie są w stanie pomieścić całego tekstu i zostanie on obcięty. Z kolei po przeniesieniu projektu do większej fotoksiążki może się okazać, że teksty są nieproporcjonalnie małe.

Pozostałe wpisy z serii JAK TO DZIAŁA

Poniżej przedstawiamy listę pozostałych opisanych przez nas narzędzi dostępnych w Edytorze Wspomnień. Jeśli nie znalazłeś interesującego Cię tematu napisz do nas.

 1. Jak dodać lub usunąć strony w projekcie fotoksiążki
 2. Jak jak zmienić kolejność stron w projekcie fotoksiążki
 3. AUTOWYPEŁNIANIE - szybka fotoksiążka w Edytorze Wspomnień
 4. Wyszukiwanie powtórzonych zdjęć w projekcie fotoksiążki
 5. Raport projektu, czyli najczęstsze błędy w projektach fotoksiążek i jak ich uniknąć
 6. Zmień temat graficzny, czyli jak korzystać z różnych szablonów tematycznych w jednym projekcie fotoksiążki
 7. ELEMENTY INTERFEJSU, czyli ten straszny margines bezpieczeństwa
 8. Alternatywne_metody_przesłania_pliku
 9. CZCIONKI czyli prawie wszystko o błędach w dodawaniu napisów w Edytorze Wspomnień
 10. EDYCJA KALENDARIUM czyli jak dopasować je do swoich potrzeb