Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

CZCIONKI, czyli (prawie) wszystko o błędach w dodawaniu napisów w Edytorze Wspomnień

Przygotowując projekt fotoksiążki w Edytorze Wspomnień poza zdjęciami możesz wstawić również teksty. Mogą to być pojedyncze podpisy pod zdjęciami jak i długie teksty uzupełnione zdjęciami. Wszystko zależy od Ciebie. Ale jak to zrobić, żeby było ładnie i przede wszystkim czytelnie? Na co zwracać uwagę przy dodawaniu tekstów?


JAK TO DZIAŁA - CZCIONKI W EDYTORZE WSPOMNIEŃ

Okazuje się, że te z pozoru niewinne znaki potrafią przysporzyć Wam sporo problemów, o czym świadczą wiadomości jakie dostaliśmy po publikacji wpisu o błędach w projektach fotoksiążek. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania i wyjaśnienie jak uniknąć wielu błędów związanych z tekstami w fotoksiążkach.


 • Czcionki bez polskich znaków
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Brak polskich znaków

  Edytor Wspomnień zawiera niewiele własnych czcionek. Większość czcionek, które są w nim dostępne (widzisz je na liście, gdy zaczynasz edytować dowolny tekst) pochodzi z Twojego komputera. Jeśli wybrana przez Ciebie czcionka nie posiada polskich znaków Edytor Wspomnień zastąpi je innymi. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy korzystasz z wyjątkowo ozdobnego fontu. Różnica między nim a „podstawioną” czcionką będzie bardzo rzucała się w oczy. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad jej zamianą na taką, która ma polskie znaki.

  • Do zmiany kroju czcionki służy druga od lewej ikona z okna edycji tekstu. Po jej naciśnięciu rozwinie się lista dostępnych w programie czcionek.
  • Kliknij myszką na którąś z nich, by zmienić aktualnie używany krój - w dolnej części okna edycji zobaczysz aktualny podgląd.
  • Jeśli wszystko jest OK zatwierdź klikając w zieloną ikonkę znajdującą się po prawej stronie okna.

  Jeśli zależy Ci na zastosowaniu konkretnej czcionki, która nie ma polskich znaków możesz je „dorobić” korzystając ze znaków specjalnych, czyli przecinka czy kropki.

 • Jak zmienia się wielkość napisu wraz ze zmianą kroju pisma
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Krój czcionki a wielkość napisu

  Z wyborem kroju czcionki wiąże się również kwestia jej wielkości. Pamiętaj, że przy tej samej wielkości czcionki, ale przy różnym jej kroju możesz uzyskać bardzo różną wielkość tekstu. Równie dobrze może on być drobniutki i niemal nieczytelny jak i przytłaczająco wielki. Dostosuj więc wielkość znaków do wybranego kroju pisma.

  • Do zmiany wielkości czcionki służy trzecia od lewej ikona z okna edycji tekstu. Po jej naciśnięciu rozwinie się lista dostępnych w programie wielkości czcionek.
  • Kliknij myszką na którąś z nich, by zmienić aktualnie używany rozmiar - w dolnej części okna edycji zobaczysz aktualny podgląd.
  • Jeśli wszystko jest OK zatwierdź klikając w zieloną ikonkę znajdującą się po prawej stronie okna.
 • Za długi tekst nie mieści się w oknie tekstowym
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Źle dobrany rozmiar czcionki lub długość tekstu a rozmiar okna tekstowego

  Prawidłowy wybór wielkości użytej czcionki poza czytelnością napisu jest niezwykle istotny również z innego powodu. Jeśli wybierzesz za duży rozmiar czcionki lub wprowadzisz zbyt długi tekst w stosunku do wielkości okna tekstowego musisz liczyć się z tym, że jego część może zostać obcięta. W takiej sytuacji zobaczysz na dole okna edycji odpowiednie ostrzeżenie.

  • W przypadku za dużej czcionki możesz zmienić jej rozmiar korzystając z listy wielkości czcionek opisanej powyżej. Możesz też zwiększyć samą ramkę tekstową ciągnąc za kwadracik na krawędzi ramki trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy.
  • Ze zbyt długim tekstem możesz poradzić sobie na dwa sposoby: skrócić go w edytorze ramki tekstowej lub, podobnie jak w przypadku za dużej czcionki, rozszerzyć ramkę ciągnąc za kwadracik na krawędzi ramki trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy.

  Uwaga: należy uważnie zmieniać rozmiar ramki, gdyż ostrzeżenie o tym, że tekst nie mieści się w ramce występuje jedynie w edytorze ramek. Jeśli więc zmieniając rozmiar ramki (przeciągając za jej krawędzie) omyłkowo nadasz jej zbyt mały rozmiar i wcześniej wprowadzony tekst przestanie się mieścić nie zostaniesz o tym fakcie ostrzeżony."

 • Jak zmienia się czytelność tekstu w zależności od koloru czcionki
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Źle dobrany kolor czcionki

  Co to znaczy, ze kolor czcionki został źle dobrany? W największym uproszczeniu „zły kolor” to taki, który jest prawie lub zupełnie nieczytelny. Największą czytelność zapewni klasyczny czarny tekst na białym tle (szczególnie w przypadku długich tekstów), ale dobrze też sprawdzi się też każdy ciemny tekst na jasnym tle. Ale co w sytuacji, gdy mamy kolorowe tło, a w dodatku jest to zdjęcie? Kierując się zasadą kontrastu (jasne na ciemnym, ciemne na jasnym) należy sprawdzić czytelność kilku kolorów i wybrać ten, który wygląda najlepiej.

  • Zmiany koloru czcionki można łatwo dokonać klikając dwukrotnie w wybrany tekst, a następnie poprzez wybranie dowolnego koloru z koła kolorów.
  • Jeśli posiadasz numer koloru (w zapisie szesnastkowym) wpisz go w pole "parametry koloru".
  • Zatwierdź wybór koloru klikając OK.
  • W dolnej części okna edycji zobaczysz aktualny podgląd.
  • Jeśli wszystko jest OK zatwierdź klikając w zieloną ikonkę znajdującą się po prawej stronie okna.
 • Jak umieścić napis na grzbiecie
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Umieszczanie napisów na grzbiecie fotoksiążki

  Podchodzisz do regału, czytasz napisy na grzbietach i wybierasz konkretną fotoksiążkę, którą chcesz komuś pokazać lub samemu obejrzeć. Brzmi pięknie, prawda? Jednak prawidłowe umieszczanie tekstów na grzbiecie to jeden z najtrudniejszych aspektów dodawania tekstów w fotoksiążkach. Napisy niewyśrodkowane względem grzbietu, tekst przechodzący na przednią lub tylną część okładki zdarzają się naprawdę często. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić dużą uwagę na wielkość użytej czcionki i precyzyjne umieszczenie napisu na środku grzbietu. Jest to szczególnie trudne w przypadku fotoksiążek o niewielkiej ilości stron, których grzbiet wynosi zaledwie kilka milimetrów. W takich przypadkach radzimy zastanowić się, czy naprawdę jest to konieczne tym bardziej, że użyta czcionka będzie nieduża.

 • Napis ustawiony zbyt blisko strony
  kliknij by zobaczyć więcej
 • Napisy zbyt blisko krawędzi strony

  O konieczności odsunięcia różnych elementów od krawędzi strony pisaliśmy już przy okazji najczęstszych błędów w projektach oraz przy wyjaśnianiu czym jest margines bezpieczeństwa. Dziś więc krótko dla przypomnienia – wszystkie elementy, które nie mają dochodzić do krawędzi strony powinny zostać od niej odsunięte o minimum 5mm. Dla dłuższych tekstów wskazane jest aby ten margines był jeszcze większy i wynosił 15-20mm. Zagwarantuje to czytelność tekstów i estetyczny wygląd strony.

Na koniec jeszcze jedna kwestia związana z tekstami, która niestety co jakiś czas pojawia się w projektach, a która jest w stanie popsuć każdą, nawet najpiękniejszą fotoksiążkę. To błędy ortograficzne i literówki, zwłaszcza na okładce. Jeśli jakiś błąd wpadnie nam w oko wyślemy do Ciebie zapytanie, czy chcesz taki błąd poprawić. Ale pamiętaj, my naprawdę nie mamy możliwości dokładnego sprawdzania każdego projektu i czytania wszystkich tekstów jakie się w nim znalazły. Dlatego też bardzo prosimy, abyś przed wysłaniem projektu do realizacji dokładne sprawdził wszystkie teksty.Pozostałe wpisy z serii JAK TO DZIAŁA

Poniżej przedstawiamy listę pozostałych opisanych przez nas narzędzi dostępnych w Edytorze Wspomnień. Jeśli nie znalazłeś interesującego Cię tematu napisz do nas.

 1. Jak zmienić format lub rodzaj oprawy fotoksiążki
 2. Jak dodać lub usunąć strony w projekcie fotoksiążki
 3. Jak jak zmienić kolejność stron w projekcie fotoksiążki
 4. AUTOWYPEŁNIANIE - szybka fotoksiążka w Edytorze Wspomnień
 5. Wyszukiwanie powtórzonych zdjęć w projekcie fotoksiążki
 6. Raport projektu, czyli najczęstsze błędy w projektach fotoksiążek i jak ich uniknąć
 7. Zmień temat graficzny, czyli jak korzystać z różnych szablonów tematycznych w jednym projekcie fotoksiążki
 8. ELEMENTY INTERFEJSU, czyli ten straszny margines bezpieczeństwa
 9. Alternatywne_metody_przesłania_pliku