Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

KSIĄŻKA NA ROCZNICĘ ŚLUBU

AutorWiadomość
aniaa
Fotograf domator
2010-10-04 13:21

Witam, chciałabym zrobić taka książkę na 45 rocznice ślubu rodziców.
Mam na to rok i chciałabym żeby była perfekcyjna:)
Przez te wszystkie lata uzbierało się mnóstwo zdjęć.
Nie mam pomysłu jak je usystematyzować wg lat? członków rodziny?
Może ktoś robił książkę z takiej okazji i ma wskazówki którymi chciałby się podzielić?

Sama praca nad książką lekko mnie przeraża, ale będę dzielna, tylko pomóżcie:)
Pozdrawiam

ania
Fotograf domator
2010-10-04 17:45

To jest odpowiedź na posta napisanego przez aniaa

Ja bym proponowała chronologicznie. Wydaje się, że taki układ ma najwięcej sensu. No i zawsze można w ten sposób opowiedzieć jakąś historię :) Mój mąż tak robił dla swoich rodziców na 50 urodziny. Wyszperał stare zdjęcia (mnóstwo czarno-białych) i potem tak je poukładał, że powstała zabawna opowieść o każdym z rodziców-bohaterów. Wyszło naprawdę super.

aniaa
Fotograf domator
2010-10-05 08:01

To jest odpowiedź na posta napisanego przez ania

Ja bym proponowała chronologicznie. Wydaje się, że taki układ ma
najwięcej sensu. No i zawsze można w ten sposób opowiedzieć jakąś
historię :) Mój mąż tak robił dla swoich rodziców na 50 urodziny.
Wyszperał stare zdjęcia (mnóstwo czarno-białych) i potem tak je
poukładał, że powstała zabawna opowieść o każdym z
rodziców-bohaterów. Wyszło naprawdę super.

Dziękuję ,
a napisz mi jeszcze czy mąż użył tylko i wyłącznie zdjęć rodziców czy ich dzieci (czyli Was) również ? A jeśli tak to w ilu procentach byliście Wy a w ilu Rodzice. Boję sie że wyjdzie mi książka rodzinna a nie o rodzicach.

ania
Fotograf domator
2010-10-05 15:55

Procentowo to trudno powiedzieć :) Ale tam nie było dużo zdjęć, bo mąż starał się wybierać najlepsze z najlepszych. Wtedy efekt jest dużo lepszy, niż jak fotoksiążka jest wręcz zasypana przeciętnymi fotkami. I wcale nie chodzi o to, że te najlepsze muszą być "najładniejsze" :) On wybierał takie, żeby były humorystyczne i dodawał do nich takie opisy, że można było się nieźle uśmiać. Dopiero na końcu napisał jedno zdanie od siebie, tak na poważnie. Efekt był taki, że jak jego tata dostał swoją fotoksiążkę, to najpierw przez 60 stron się śmiał... a przy ostatniej rozpłakał się ze wzruszenia. No ale do tego trzeba też dobrze znać swoich rodziców ;)

Wydaje mi się też że nie ma sensu skupiać się tylko na zdjęciach rodzicach - w końcu ich dzieci (czyli my) stanowią ogromną część ich życia. Pomijanie tego nie ma sensu. Najlepiej dawać takie zdjęcia, które naprawdę coś znaczą dla obdarowanych. Wtedy efekt będzie wręcz piorunujący :)

Ale faktycznie, nie rozpędzaj się w drugą stronę - po co wkładać fotki "znad kotleta" jak rodzina spotkała się na święta w 1990 roku? Jeśli to nie było jakieś wyjątkowo ważne wydarzenie, to wydaje mi się, że nie warto. To trochę zaśmieci cały projekt. Moim zdaniem spokojnie można zrezygnować z "przedstawiania" całej, najdalszej nawet rodziny... no chyba, że twoim zamiarem jest stworzenie drzewa genealogicznego, ale wtedy taki projekt będzie miał przede wszystkim wartość dokumentalną, a nie emocjonalno-osobistą.

W skrócie - w naszej fotoksiążce, jeśli chodzi o tą dla taty męża, to z rodziny byli tylko ci najbliżsi: dziadkowie (czyli rodzice taty), tata sam z dzieciństwa i z młodości, tata z mamą, rodzeństwo taty, dzieci i ja (czyli żona syna). Dalszej rodziny prawie w ogóle nie było, poza zdjęciami kilku osób, które pasowały do konwencji całego projektu (fotoksiążka opowiadała pewną historię).

ania
Fotograf domator
2010-10-05 16:01

Jeszcze jedno - wiem, że ty robisz projekt na rocznicę ślubu, ale ja pisałam o prezentach na urodziny. Dla taty i mamy osobno. Było tam trochę zdjęć z młodości każdego z nich, ale w twoim przypadku chyba niema to sensu. Lepiej dać zdjęcia, które mówią o ich wspólnie spędzonym czasie - czyli od tego kiedy się poznali. Potem ślub i dzieci, albo odwrotnie ;) Ale tak czy inaczej, według mnie, dzieci muszą być, szczególnie ze swoich szczenięcych lat.

aniaa
Fotograf domator
2010-10-05 19:27

To jest odpowiedź na posta napisanego przez ania

Jeszcze jedno - wiem, że ty robisz projekt na rocznicę ślubu, ale ja
pisałam o prezentach na urodziny. Dla taty i mamy osobno. Było tam
trochę zdjęć z młodości każdego z nich, ale w twoim przypadku chyba
niema to sensu. Lepiej dać zdjęcia, które mówią o ich wspólnie
spędzonym czasie - czyli od tego kiedy się poznali. Potem ślub i dzieci,
albo odwrotnie ;) Ale tak czy inaczej, według mnie, dzieci muszą być,
szczególnie ze swoich szczenięcych lat.

Bardzo Ci dziękuje za "rozjaśnienie" umysłu w tej kwestii :)
Przejrzałam  fotki ze starych albumów i myślę że z wyborem odpowiednich nie będę miała problemu, gorzej z tymi po nastaniu cyfrówek.
Jak pisałaś: zdjęcie z nad kotleta w 10 wersjach:)
Pozdrawiam i wielkie dziękuję dla Ciebie

Kociszewska
Fotograf domator
2010-11-15 00:48

Witam,
Również przygotowuję album dla rodziców na rocznicę ślubu i zastanawiam się, na jakim tle dobrze prezentują się stare skanowane zdjecia czarno-białe? Chciałabym uniknąć tła czarnego, skłąniam się ku jasnym, może cieniowanym tłom. Może ktoś z autorów pamiątkowego albumu coś doradzi? Pozdrawiam.

Stefan
Pracownik
2010-11-15 13:38

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Kociszewska

zastanawiam się, na jakim tle dobrze prezentują się stare skanowane
zdjecia czarno-białe? Chciałabym uniknąć tła czarnego, skłąniam się
ku jasnym, może cieniowanym tłom.

Ja tam skłaniam się ku czarnemu kolorowi. Szczególnie gdy są to czarno-białe fotografie. Czarne tło i białe ramki, to najlepsze co może spotkać czarno-białą fotografię :) Tutaj przykład: http://drukujwspomnienia.pl/files/oferta/ekoskora/ekoskora04.jpg

Kociszewska
Fotograf domator
2010-11-15 14:51

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Stefan

Czarne tło i białe ramki, to najlepsze co może
spotkać czarno-białą fotografię :) Tutaj przykład:
http://drukujwspomnienia.pl/files/oferta/ekoskora/ekoskora04.jpg

Dziękuję za fachowe spojrzenie, a może ktoś ma jeszcze inne subiektywnie dobre pomysły?

odkurzacz
Szalony pstrykacz
2010-11-15 19:49

Eksperymentowałem ostatnio z fioletami. Do kolorowych zdjęć pasują fajnie. Czy do czb. też to niewiem. Ale to by chyba wyglądało dziwnie. Aha, te fiolety to robiłem ciemne. Fajne są ale trudno trafić właściwy kolor.

Dadus
Fotograf domator
2010-11-18 17:32

Dziękuję za fachowe spojrzenie, a może ktoś ma jeszcze inne
subiektywnie dobre pomysły?

Skłaniam sie do propozycji pana Stefana... Tez robiłem rózne "próby", jednak CZ-B tło było najlepsze... No i wykończone białą ramką...

Dadus

Robin_2004
Fotograf domator
2010-11-19 19:45

Witam, chciałabym zrobić taka książkę na 45 rocznice ślubu
rodziców.
Mam na to rok i chciałabym żeby była perfekcyjna:)
Przez te wszystkie lata uzbierało się mnóstwo zdjęć.
Nie mam pomysłu jak je usystematyzować wg lat? członków rodziny?
Może ktoś robił książkę z takiej okazji i ma wskazówki którymi
chciałby się podzielić?

Sama praca nad książką lekko mnie przeraża, ale będę dzielna, tylko
pomóżcie:)
Pozdrawiam

Praca nad książką to czysta przyjemność, a w dodatku powrót do czasów, które znamy tylko ze zdjęć. Właśnie zakończyłem taki album od zarania dziejów aż po czasy współczesne. Też miałem podobny problem z pogrupowaniem zdjęć więc postanowiłem podzielić album na działy-dzieciństwo, młodość, małżęństwo, dzieci, dalsza rodzina, przyjaciele i praca. Każdy rodział zaczynał się aforyzmem dobranym akuratnie do zamieszczanych zdjęć. Myślę, że takie uszeregowanie zdjęć nie wywołuje u oglądającego mentliku a każdy etap powoduje odświeżenie wspomnień. Gdybyś potrzebowała ciekawych zdjęć na tło to proponuje http://www.freejpg.com.ar
Nawet gdybyś przeoczyła jakieś zdjęcie i chciałabyś je umieścić na nowej stronie gdzieś w zrobionym albumie to jest to bardzo proste i szybkie do zrobienia

Pozdrawiam