Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Kradzież zdjęć

AutorWiadomość
gucio
Fotograf domator
2007-04-19 13:35

Ostatnio zobaczyłem moje zdjęcia wkomponowane u kogoś innego na stronie :(
jak można zabezpieczyć się przed takimi działaniami nieuczciwych internautów?

indygo
Fotograf domator
2007-04-19 13:59

To jest odpowiedź na posta napisanego przez gucio

Ostatnio zobaczyłem moje zdjęcia wkomponowane u kogoś innego na stronie
:(
jak można zabezpieczyć się przed takimi działaniami nieuczciwych
internautów?

szczerze? to nie ma jak. niestety. możesz się jedynie pocieszyć, że jest to działanie niezgodne z prawem i jak chcesz możesz próbować na drodze postępowania cywilnego dochodzić swoich praw u takiej osoby. ale tak prawdę mówiąc to raczej nie wróżę Ci sukcesów na tej drodze :( niestety.
pytanie jednak jest, czy np. zastrzegłeś przy swoich materiałach (np. publikując je w sieci), że nie życzysz sobie aby były one wykożystywane w całości lub w części przez innych. no i jeszcze jedna kwestia - czy ten ktoś podpisuje się pod twoją pracą jako jej autor? bo już w ogóle jest chyba przestępstwem.

gandalf
Fotograf domator
2007-04-19 14:43

Jemu chodzilo chyba o techniczne zabezpieczenia. Ale fakt że należy umieścic na stronie zapis o tym, że bez twojej zgody nie można wykorzystywać zdjęć w żaden sposób. Co do zabezpieczeń to podstawowym jest znak wodny, na sieci jest mnóstwo darmowych programów do wstawiania znaków wodnych na fotki. Potem możesz też wprowadzić na stronę galerię w wersji flash - wtedy nie da się zapisać fotek, ktoś musiałby się namęczyć z ich wyciągnięciem z pliku flasha. Słyszałem kiedyś też o nakładaniu w miejsce zdjęcia innego zdjęcia ale przeroczystego, wtedy jak ktoś chce zapisać to zapisuje to przezroczyste a nie właśiwe z pod spodu. Niwestety nie wiem jak to się robi. Może ktoś inny będzie cos więcej wiedzial...

testuś
Fotograf domator
2007-04-19 20:22

To jest odpowiedź na posta napisanego przez gandalf

Jemu chodzilo chyba o techniczne zabezpieczenia. Ale fakt że należy
umieścic na stronie zapis o tym, że bez twojej zgody nie można
wykorzystywać zdjęć w żaden sposób. Co do zabezpieczeń to
podstawowym jest znak wodny, na sieci jest mnóstwo darmowych programów
do wstawiania znaków wodnych na fotki. Potem możesz też wprowadzić na

tyle, że znak wodny "zakłuca" samo zdjęcie i psuje przyjemność z oglądania :(

stronę galerię w wersji flash - wtedy nie da się zapisać fotek, ktoś
musiałby się namęczyć z ich wyciągnięciem z pliku flasha.

galerie we flashu zazwyczaj są płatne - nie widziałem jeszcze żadnej fajnej galerii, która byłaby darmowa. a zrobić to samemu, to też trzeba być niemałym macherem :(

Słyszałem kiedyś też o nakładaniu w miejsce zdjęcia innego zdjęcia
ale przeroczystego, wtedy jak ktoś chce zapisać to zapisuje to
przezroczyste a nie właśiwe z pod spodu. Niwestety nie wiem jak to się
robi. Może ktoś inny będzie cos więcej wiedzial...

ech, to akurat wiem jak się robi... ale to jest lipa - jak tylko ktoś się skapnie o że taki zabieg został zastosowany, to od razu poradzi sobie z obejściem - wystarczy zerknąć do kodu źródłowego strony i ręcznie pobrać pliki z właściwą grafiką. więc to też nie jest żadne rozwiązanie :(

born to test

gandalf
Fotograf domator
2007-04-20 09:18

To jest odpowiedź na posta napisanego przez testuś

niekoniecznie są drogie te we flashu, ja miałem kiedyś plugin do popularnego programu generującego galerie. obie rzeczy były zupełnie darmowe.

zajrzyj tu: http://www.bananalbum.com/

gucio
Fotograf domator
2007-04-20 10:26

niekoniecznie są drogie te we flashu, ja miałem kiedyś plugin do
popularnego programu generującego galerie. obie rzeczy były zupełnie
darmowe.

zajrzyj tu: http://www.bananalbum.com/

oooo! bardzo fajny ten banan, wypróbuję go przy mojej nowej galerii, dzięki!!!

gandalf
Fotograf domator
2007-04-20 16:09

To jest odpowiedź na posta napisanego przez gucio

oooo! bardzo fajny ten banan, wypróbuję go przy mojej nowej galerii,
dzięki!!!

Fajne jest to że działa w sumie na 3 sposoby, jako plugin do 2 popularnych programów i jako osobny programik. Każdy może wg. potgrzeb sobie wybrać. A obsługa jest banalnie prosta. I można szybko sobie wygenerować galerie.

gucio
Fotograf domator
2007-05-28 15:47

banana album rzadzi!!! polecam każdemu jako plugin, superlatwo sie to generuje dzieki temu programowi do robienia albumow. I teraz jak nie wlacze opcji wyswietlania w nowym oknie to mi nikt nie skopiuje zdjec, musialby jakos zhackować flasha

klik dla kliku po to żeby klikać i coś wyklikać? www.clickclickclick.com?

gandalf
Fotograf domator
2007-05-30 15:46

ciesze sie ze moglem pomoc

tomaszek
Fotograf domator
2007-07-19 23:53

I tak od tego nie uciekniesz. Wystarczy przycisk "PrtScr" i wyciąć w Paincie, ale pierw trzeba pomyślę. A co do pluginu to fajny sam do używam i polecam ;)

Nikonianin
Pracownik
2007-07-20 10:33

To jest odpowiedź na posta napisanego przez tomaszek

I tak od tego nie uciekniesz. Wystarczy przycisk "PrtScr" i wyciąć w
Paincie, ale pierw trzeba pomyślę. A co do pluginu to fajny sam do
używam i polecam ;)

zawsze zostaje EXIF i dochodzenie swoich praw do fotek, osobiście znam osobę która dostała całkiem spore odszkodowanie od jednej z gazet która sobie zamieściła jego zdjęcie metodą prtscr

w sumie to nie rozumiem jaki sens krasc skoro mozna kupic na stockach fotki po 1$ za sztuke, to chyba nie majątek

-------- Opis w ReMonCie --------

tomaszek
Fotograf domator
2007-07-20 12:21

Fakt, ale zawsze za darmo ;) Masz rację. Na prawach autorskich można się nieźle wzbogacić!

bea13p
Fotograf domator
2007-08-03 14:03

Myslę że można  zabezbieczyc kradzież  zdjęć tylko trzeba wiedzieć jak  pozdrawiam

• SSA50814.JPG

bea13p

Peewit
Fotograf domator
2009-02-18 15:52

To jest odpowiedź na posta napisanego przez indygo

Ostatnio zobaczyłem moje zdjęcia wkomponowane u kogoś innego na
stronie
> :(
> jak można zabezpieczyć się przed takimi działaniami nieuczciwych
> internautów?

szczerze? to nie ma jak. niestety. możesz się jedynie pocieszyć, że
jest to działanie niezgodne z prawem i jak chcesz możesz próbować na
drodze postępowania cywilnego dochodzić swoich praw ...

Na drodze cywilnej możemy w przypadku jeżeli autorowi zależy na odszkodowaniu. Jeżeli jednak chcemy "łobuza" ukarać, to uważam, że można mu "wywinąć" normalne postępowanie karne. Zdjęcie (w myśl Ustawy o prawie autorskim) jest takim samym utworem jak np. film, czy muzyka. Jeżeli ktoś bez zgody autora zdjęcie umieszcza w internecie, gazezie, itp. to moim skromnym zdaniem "rozpowszechnia je". Popełnia przestępstwo przewidziane w art. 116 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wystarczy złożyć na Policji zawiadomienie o przestępstwie oraz wniosek o ściganie karne sprawcy, resztą Policja sama powinna się zająć.

goosiamm
Fotograf domator
2010-10-19 14:46

Może i Wam się przyda taka informacja. Ostatnio na naszym portalu sporo użytkowników zgłaszała problemy związane z bezprawnym użytkowaniem ich zdjęć. Postanowiliśmy zapytać prawnika o szczegóły i konsekwencje takich zachowań.

Prawnik odpowiada m.in na pytania:

Czy można skutecznie zabezpieczyć zdjęcie przed kradzieżą? Czy należy nanieść znak wodny? Czy konieczny jest dopisek "Wszelkie prawa zastrzeżone"? Czy wystarczy regulamin Portalu, który chroni prawa autora?

Czy mamy do czynienia z kradzieżą zdjęcia, jeżeli "złodziej" podał źródło i autora?

Jak udowodnić wykorzystanie zdjęcia?
Jaka należy się zachować w sytuacji gdy odnajdziemy nasze zdjęcie zamieszczone bez naszej zgody? Poprosić o usunięcie zdjęcia czy walczyć o odszkodowanie? Jakie mamy szanse i czy warto? Jak się zabrać do walki o odszkodowanie, jak się przygotować, do kogo się zwrócić?

Czym różnią się osobiste prawa autorskie od majątkowych praw autorskich?
Jak więc postępować - w obydwu przypadkach?

http://www.mmbydgoszcz.pl/8318/2010/10/19/prawa-autorskie-fotografa-kradziez-zdjec-w-internecie?category=news

robin
Fotograf domator
2011-11-08 13:53

Do darmowej galerii zdjęć we flash'u polecam simpleviewer, sam go używam jest banalny i prosty w obsłudze.

Robin