Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Jaki profil w zdjęciach

AutorWiadomość
KONRADOO
Fotograf domator
2009-05-12 13:27

Witam!!!!Jaki profil umieścić w zdjęciach przed zmontowaniem ksiązki RGB-SRGB czy CMYK????Dziękuję za odp.
Pozdrawiam

Siliconmind
Pracownik
2009-05-12 15:58

To jest odpowiedź na posta napisanego przez KONRADOO

Jaki profil umieścić w zdjęciach przed zmontowaniem ksiązki
RGB-SRGB czy CMYK?

Zdecydowanie RGB, a dokładniej to właśnie najpopularniejszą "odmianę" czyli sRGB.

CMYK to najgorszy pomysł, ponieważ Edytor Wspomnień zamieni takie zdjęcia na RGB, a potem nasz system drukujący dokona ponownej konwersji na CMYK. Jak łatwo się domyśleć w takim układzie nie trudno o rozbieżności w kolorystyce. Tym bardziej, że mamy tu do czynienia przynajmniej z jeszcze jedną konwersją na Twoim komputerze, gdzie w programie graficznym sam zamienisz RGB z Twojego aparatu na CMYK.

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't

nadoba
Fotograf domator
2011-09-20 09:41

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Siliconmind

Dzień dobry, też mam pytanie odnośnie profilów. Otrzymałam od Państwa pliki ICC, i zainstalowałam w folderze C:\WINDOWS\system32\spool\drivers\color. Czy wystarczy teraz, że po obróbce zdjęcia przekonwertuję go do tego profilu? Po tej czynności nie widzę żadnej różnicy w kolorach ani w jasności, za to widzę że przy nazwie zdjęcia zmieniło się z RGB/8 na CMYK/8.

Stefan
Pracownik
2011-09-20 10:04

To jest odpowiedź na posta napisanego przez nadoba

Te profile mają służyć przede wszystkim do kalibracji monitora. Proszę nie osadzać ich w bitmapach ani nie "konwertować" bitmap przy ich użyciu. W przypadku projektów wykonanych w Edytorze Wspomnień wszystkie bitmapy będą i tak potraktowane jako sRGB.

nadoba
Fotograf domator
2011-09-20 11:08

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Stefan

Aha, a jak mogę skalibrować monitor przy ich użyciu?

indygo
Szalony pstrykacz
2011-09-20 12:43

Aha, a jak mogę skalibrować monitor przy ich użyciu?

Nie chciałbym być nieuprzejmy, ale jeśli nie wiesz jak to zrobić, to najprawdopodobniej kompletnie nie masz pojęcia o co chodzi i nie ma sensu, żebyś zawracał sobie tym głowę. Skorzystaj z podstawowych metod kalibracji dostępnych pod Windows. "Siódemka" ma wbudowany mechanizm prostej kalibracji dostępny w panelu sterowania. Producenci niektórych monitorów i kart graficznych dołączają też czasem oprogramowanie do prostej kalibracji obrazu.

Poza tym, zajrzyj tutaj: http://www.metalvortex.com/chart/ i tu http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html

Dr H.J.Jr

nadoba
Fotograf domator
2011-09-20 22:07

To jest odpowiedź na posta napisanego przez indygo

Jest sens, ale nie widzę konieczności tłumaczenia się.
Kalibrację monitora zrobiłam już dawno przy pomocy Adobe gamma, ale chciałam to doszlifować pod firmę Drukujwspomnienia.
Tak czy owak dzięki.

Stefan
Pracownik
2011-09-21 10:59

Jakiego programu używasz do obróbki zdjęć z aparatu (przed umieszczeniem ich w Edytorze Wspomnień)? Jaki masz system operacyjny?

nadoba
Fotograf domator
2011-09-21 20:34

Jakiego programu używasz do obróbki zdjęć z aparatu (przed
umieszczeniem ich w Edytorze Wspomnień)? Jaki masz system operacyjny?

Camera raw, PS CS3
Windows Vista

Stefan
Pracownik
2011-09-22 11:27

Generalnie ten temat wykracza już mocno poza moje kompetencje. Popytałem w firmie naszych grafików, ale oni używają sprzętowej kalibracji urządzeniami X-rite (i używają też ich oprogramowania). Jest to więc zupełnie inna para kaloszy. Z drugiej strony, trudno żebyśmy znali każde możliwe narzędzie do kalibracji kolorów. Piszesz, że używasz Adobe Gamma i Photoshopa. Z tego co wiem są to narzędzia bardzo dobrze udokumentowane - proponuję więc zajrzeć po prostu do instrukcji obsługi. Ja niestety nie jestem grafikiem i Photoshop jest mi praktycznie obcy.

nadoba
Fotograf domator
2011-09-22 23:23

Generalnie ten temat wykracza już mocno poza moje kompetencje. Popytałem
w firmie naszych grafików, ale oni używają sprzętowej kalibracji
urządzeniami X-rite (i używają też ich oprogramowania). Jest to więc
zupełnie inna para kaloszy. Z drugiej strony, trudno żebyśmy znali
każde możliwe narzędzie do kalibracji kolorów. Piszesz, że używasz
Adobe Gamma i Photoshopa. Z tego co wiem są to narzędzia bardzo dobrze
udokumentowane - proponuję więc zajrzeć po prostu do instrukcji
obsługi. Ja niestety nie jestem grafikiem i Photoshop jest mi praktycznie