Ta strona najlepiej prezentuje się na ekranie o szerokości 1200 pikseli lub większym.

Edytor Wspomnień - pomóż uczynić go lepszym

AutorWiadomość
Siliconmind
Pracownik
2007-04-16 10:12

Witam wszystkich serdecznie!
Ten wątek jest poświęcony naszemu autorskiemu programowi do tworzenia Fotoksiążek. Bardzo zależy nam na ciągłym doskonaleniu go, a w tym celu potrzebujemy Waszej pomocy. Dzięki temu, że tworzymy program sami mamy bardzo duże - oczywiście w granicach rozsądku ;) - możliwości jego rozbudowy i zamierzamy w pełni z nich korzystać.

Piszcie zatem o wszystkim co chcielibyście zobaczyć w naszym programie. Piszcie o zmianach, które ułatwią wam pracę z programem, piszcie o pomysłach na jego uatrakcyjnienie - o wszystkim co przyjdzie wam do głowy, nawet o drobnostkach. W tym właśnie wątku chcielibyśmy zbierać wasze sugestie i opinie innych na temat tych sugestii abyśmy mogli wspólnie uczynić Edytor Wspomnień najlepszym programem do tworzenia Fotoksiążek (i nie tylko, ale to tym na razie sza).

Jestem głównym odpowiedzialnym za rozwój Edytora Wspomnień i liczę na to, że to Wy pokażecie mi kierunki tego rozwoju... a ja jakoś wypracuję kompromis z całym zespołem ;)

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't

Kociszewska
Fotograf domator
2009-12-14 22:58

Witam,

Otrzymałam już od Państwa kilka produktów, które bardzo ładnie się prezentują i ogólnie zachwycają. Z przyjemnością dołączam do grona zadowolonych użytkowników Edytora Wspomnień.
Pozwolę sobie jednak wymienić kilka sugestii:
1) na początek wyszukiwarka forum - aby znaleźć szukane słowo trzeba przewertować każdą stronę tematu, w którym słowo to się znajduje - jest to kłopotliwe właściwie tylko przy jednym temacie (Edytor Wspomnień - pomóż uczynić go lepszym), niemniej powoduje, że niektóre zgłaszane problemy czy sugestie powtarzają się, bo trudno znaleźć szybko odpowiedź
2) Kolorowanka dla dzieci - fajnie byłoby, gdyby w trybie podglądu dokumentu pojawiały się zdjęcia czarno-białe, tak jak w rzeczywistości będą drukowane - pomoże to np. w optymalnym ustawieniu filtrów, szczególnie jasności zdjęć
3) Kalendarz 13-planszowy - w programie w informacji o produkcie podano, że druk jest dwustronny, dotarł do mnie kalendarz wydrukowany jednostronnie, co jest miłą niespodzianką
4) Bardzo, bardzo przydałaby się możliwość powiększenia w trybie podglądu dokumentu (popełniłam np. mały błąd przesłaniając w kalendarzu imieniny napisem uroczystości rodzinnej - kawałek napisu kalendarium okazało się widoczne na wydruku, natomiast przy powiększaniu w trybie edycji raz było widoczne, raz niewidoczne, co okazało się mylące; dotyczy to również ułatwienia dopasowania odpowiedniej grubości obramowania zdjęć)
5) na stronie internetowej w ofercie przydałyby się informacje:
- o grubości papieru wszystkich produktów (brak np. dla kalendarzy)
- o możliwych opcjach dodatkowych dla konkretnych produktów - przygotowałam fotoksiążkę ekonomiczną i dopiero zamawiając ją dowiedziałam się, że może być wydrukowana na papierze 300g (duża zaleta, gdyż obawiam się, papier 150g mógłby się wyrwać przy częstym oglądaniu), chociaż informacja dotyczy tylko fotoksiążek ekskluzywnych; informacja o zaokrąglonych narożnikach - jest dla mnie niezbyt jasna - czy oznacza, że dopłata 2 zł za fotoksiążkę ekonomiczną obejmuje jej wydruk na papierze 200g (zamiast 150g) i zaokrąglenie narożników?
Ogólnie program jest bardzo intuicyjny i ma coraz więcej możliwości, natomiast jakość druku, wykonanie produktów - naprawdę eleganckie, więc pozostaje tylko szykować kolejne zamówienia.
Pozdrawiam

testuś
Szalony pstrykacz
2010-02-07 21:07

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Kociszewska

1) na początek wyszukiwarka forum

Przecież wyszukiwarka jest :) W prawym górnym rogu forum.
Trzeba tylko pamiętać, że na stronie z widokiem tematów wyświetla tylko tematy, a na stronie z widokiem danego tematu wyświetla już posty z danego tematu.

5) na stronie internetowej w ofercie przydałyby się informacje:
[...]
informacja o zaokrąglonych narożnikach - jest dla mnie niezbyt jasna -
czy oznacza, że dopłata 2 zł za fotoksiążkę ekonomiczną obejmuje jej
wydruk na papierze 200g (zamiast 150g) i zaokrąglenie narożników?

Hmm, a dlaczego? Narożniki to jedno, a grubszy papier to drugie. Dlaczego przy zaokrąglaniu narożników miałby być od razu druk na grubszym papierze? Przecież to jest zupełnie co innego... i cena też jest inna :)

born to test _________ nie jestem pracownikiem drukujwspomnienia.pl :)

ZoSzTka
Fotograf domator
2010-07-28 12:00

Witam,
Dawno nie odwiedzałam Waszej strony i po bardzo długiej przerwie wróciłam do swojego projektu. Nie jestem na bierząco i dlatego mam pytanie czy nie dałoby rady wprowadzić w programie takiej funkcji aby można było dodawać jedno zdjęcie jako tło na dwóch sąsiadujących ze sobą stronach ? Być może jest już taka funkcja tylko ja nie wiem że jest. Lub jest w planach. Myślę, że nie tylko mnie zależy na takiej możliwości.

Codziennie coś wspominamy

indygo
Szalony pstrykacz
2010-09-10 09:59

To jest odpowiedź na posta napisanego przez ZoSzTka

Być może jest już taka funkcja tylko ja nie wiem że
jest. Lub jest w planach. Myślę, że nie tylko mnie zależy na takiej
możliwości.

Takiej funkcji nie ma, ale była o niej mowa wiele razy. Sądząc po tym, że drukujwspomnienia faktycznie słuchają ludu, to pewnie ta funkcja pojawi się prędzej lub później :)

Dr H.J.Jr

Krzysztof FF
Fotograf domator
2011-01-28 10:22

To jest odpowiedź na posta napisanego przez indygo

Być może jest już taka funkcja tylko ja nie wiem że
> jest. Lub jest w planach. Myślę, że nie tylko mnie zależy na takiej
> możliwości.
Takiej funkcji nie ma, ale była o niej mowa wiele razy. Sądząc po tym,
że drukujwspomnienia faktycznie słuchają ludu, to pewnie ta funkcja
pojawi się prędzej lub później :)

Problem jednak w tym że w wydaniu fotoksiążka, część zdjęcia "przez dwie strony" zginie się w zszywkach grzbietu. Jedynym wyjściem jest oferowany przez inne firmy fotoalbum, gdzie wszystkie strony rozkładają sie "na płasko".
Czy drukujwspomnienia.pl zamierza rozszerzyć swą usługę o fotoalbumy?

Krzysztof FF
Fotograf domator
2011-01-28 10:46

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Siliconmind

[...] ot, choćby na pozór proste pytanie:
czy na pewno zawsze automatycznie zastosować ostatnio użytą
czcionkę?
albo kiedy faktycznie zapamiętać
daną czcionkę jako ostatnio użytą?
a może dodać po prostu
przycisk "zastosuj ostatnio użytą czcionkę"?
. [...]

Jedyne jedynie słuszne rozwiazanie tego problemu to wprowadzenie możliwości operowania stylami tekstu, tak jak szablonami stron. Może na początek kilka styli podstawowych" "tytuł albumu" "tytuł strony" "podpis pod zdjęciem" "tekst zwykły". Niech będą zdefiniowane startowe parametry dla tych styli które będą działać od razu. Niech każdy użytkownik może sobie zmieniać parametry styli podstawowych według własnego uznania. Niech może definiować własne style, tak jak sie definuje własne szablony. Niech może przechowywać te same definicje styli pomiędzy albumami, albo modyfikować je na użytek tylko danego albumu. Przy każdym konkretnym tekście może wybrać według jakiego jest stylu, i/lub definiować jego indywidualne zmienione parametry.

Przydałaby się funkcja dopasowania ramki tekstu do samego tekstu, choć nie jest to do końca jednoznaczne przy tekstach wieloliniowych, ale można by tu zaproponować pewne schematy.

ctrl+c - kopiuj
ctrl+v - wklej
ctrl+x - wytnij

mnie też "nie działało" aż zobaczyłem że napisany przez mnie tekst tytułu, skopiowany z okładki (na prawej jej stronie), przy edycji pierwszej aktywnej strony (a więc prawej strony za okładką), wkleił sie na polu poza stroną, po jej prawej stronie - zobaczyłem go dopiero jak zrobiłem odjazd. To chyba usterka.

Stefan
Pracownik
2011-01-28 11:51

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Krzysztof FF

Czy drukujwspomnienia.pl zamierza rozszerzyć swą
usługę o fotoalbumy?

Fotoksiążka, fotoalbum, foto książka, foto album, album fotograficzny - nomenklatura nie jest jednoznaczna :)

Ale rozumiem o co pytasz i odpowiedź jest jednoznaczna: nie planujemy wprowadzenia do oferty fotoksiążek ze sztywnymi stronami (na kartonie) rozkładanych na płasko. Nie chodzi bynajmniej o możliwości techniczne (bo takie mamy) a o nasze zdanie w kwestii trwałości i ograniczeń takiej oprawy.

Po pierwsze taką fotoksiążkę dość łatwo rozkleić, nawet przy zwykłym użytkowaniu.
Po drugie ze względu na grubość kartek maksymalna liczba stron jaką można zamknąć w sensownie wyglądającej i względnie trwałej oprawie, jest bardzo mała (rzędu 20-40 stron). Tymczasem większość naszych klientów zamawia fotoksiążki które mają po 60 czy nawet 100 stron (a zdarzają się specjalne zamówienia na 200 stron i więcej). Na dodatek w większości wybierają oprawę ekskluzywną, na którą dajemy dożywotnią gwarancję. Nasza fotoksiążka ekskluzywna to jedyny tak trwały rodzaj oprawy w skali całego kraju.

karaluch
Fotograf domator
2011-01-28 11:56

mnie też "nie działało" aż zobaczyłem że napisany przez mnie tekst
tytułu, skopiowany z okładki (na prawej jej stronie), przy edycji
pierwszej aktywnej strony (a więc prawej strony za okładką), wkleił sie
na polu poza stroną, po jej prawej stronie - zobaczyłem go dopiero jak
zrobiłem odjazd. To chyba usterka.

To chyba nie usterka a raczej efekt uboczny :)
JAk popatrzysz na normalne strony to zobaczysz ze ramki wklejają się dokładnie w tym samym miejscu z którego je skopiowale . okadka jest szersza wiec pewnie stad problem.

Stefan
Pracownik
2011-01-28 12:04

Jedyne jedynie słuszne rozwiazanie tego problemu to wprowadzenie
możliwości operowania stylami tekstu, tak jak szablonami stron. Może na
początek kilka styli podstawowych" "tytuł albumu" "tytuł strony" "podpis
pod zdjęciem" "tekst zwykły".

Faktycznie, style wydają się być sensownym kompromisem. Podrzucę to rozwiązanie komu trzeba i może zostanie wprowadzone... o ile jeszcze ktoś z "naszych" nie wymyślił czegoś innego :)

Przydałaby się funkcja dopasowania ramki tekstu do samego tekstu, choć
nie jest to do końca jednoznaczne przy tekstach wieloliniowych, ale można
by tu zaproponować pewne schematy.

Pozornie proste, ale z drugiej strony również rodzi pewne trudności. Przykładowo, co jeśli ramka jest blisko prawego dolnego rogu strony? Jeśli użytkownik zdecyduje dopasować jej szerokość - ramka wyleci poza krawędź strony. Jeśli wysokość - stanie się to samo. A jeśli tekst jest bardzo długi? Temat jednak jest warty przemyślenia. Zdarza się, że klienci nie zwracają uwagi na długość tekstu w ramkach i mimo ostrzeżeń programu, wysyłają do druku projekty w których tekst w niektórych miejscach zostaje przycięty.

mnie też "nie działało" aż zobaczyłem że napisany przez mnie tekst
tytułu, skopiowany z okładki (na prawej jej stronie), przy edycji
pierwszej aktywnej strony (a więc prawej strony za okładką), wkleił sie
na polu poza stroną, po jej prawej stronie - zobaczyłem go dopiero jak
zrobiłem odjazd. To chyba usterka.

To nie usterka. Ramka wklejana jest dokładnie w tym samym miejscu w którym była oryginalnie. Okładka foto oprawy niestety jest stroną szczególną, bo ponad dwukrotnie szerszą niż pozostałe strony fotoksiążki. Współrzędne obiektów zawsze liczone są od lewego górnego rogu strony, więc jeśli skopiujesz ramkę z frontu okładki i wkleisz w środku fotoksiążki, to faktycznie - znajdzie się ona poza stroną.

Krzysztof FF
Fotograf domator
2011-01-29 17:23

Dlaczego szablony wbudowane są jednakowo dobre dla prawej i lewej strony, a szablony użytkownika są lewe i prawe i de facto trzeba robić dwie wersje dla każdego zaprojektowanego układu?
Gdyby choć była grupowa selekcja, to by można było wszystko zaznaczyć i przesunąć... a przecież tak prosto by było gdyby szablony użytkownika zachowywały się tak samo jak wbudowane. Po prostu na lewej stronie wklejają sie od lewego rogu, na prawej od prawego i już.

Przy okazji pytanie: dokąd bezpiecznie można projektować elementy w pobliżu grzbietu? Są tam trzy linie i nie wiadomo, która jest najważniejsza. Czy jak projektuję układ (dla A4 poziomo) na rozmiarze 21.0x26.5 (tyle mi wyszło do pierwszej linii grzbietu), to będzie bezpiecznie? Zachowuję ponadto 5mm marginesy. Z drugiej strony, nie chciałbym mieć niepotrzebnie dużego rozstępu w pobliżu linii grzbietu.

Krzysztof FF
Fotograf domator
2011-01-30 17:26

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Stefan

Jedyne jedynie słuszne rozwiazanie tego problemu to wprowadzenie
> możliwości operowania stylami tekstu, tak jak szablonami stron. Może
na
> początek kilka styli podstawowych" "tytuł albumu" "tytuł strony"
"podpis
> pod zdjęciem" "tekst zwykły".
Faktycznie, style wydają się być sensownym kompromisem. Podrzucę to
rozwiązanie komu trzeba i może zostanie wprowadzone... o ile jeszcze
ktoś z "naszych" nie wymyślił czegoś innego :)

Już wymyśliłem na własny użytek "coś innego". Można przygotować wzorcowe ramki z próbkami tekstu w indywidualnie przygotowanych fontach, rozmiarach, kolorach itp. i zapamiętać je w szablonie nazwanym "Style". Szablon ten można wkopiować w następną wolną stronę i stamtąd pobierać przez ^C - ^V potrzebne teksty do bieżącej strony; po przejściu do następnej strony z wzornikami styli zamienić ją z jeszcze pustą następną i w ten sposób zawsze mieć ją "pod ręką".
Ja właśnie przygotowałem własne szablony z wariantowymi układami ramek na zdjęcia i z przewidzianymi polami na tytuł strony, opisy tekstowe i podpisy pod zdjęciami - i potem tylko aktualizuję tekst (od razu we właściwym stylu) albo usuwam jeśli mi nie pasuje.
Działa!

Siliconmind
Pracownik
2011-02-01 12:33

Dlaczego szablony wbudowane są jednakowo dobre dla prawej i lewej strony,
a szablony użytkownika są lewe i prawe i de facto trzeba robić dwie
wersje dla każdego zaprojektowanego układu?

Wbudowane szablony, to trochę co innego niż szablony użytkownika. Pamiętaj, że nie wszystkie funkcje programu powstały od razu. Początkowo wiele z nich nie przyszło nam nawet do głowy - wprowadzaliśmy je stopniowo na prośbę klientów. Nie chcę jednak zagłębiać się w szczegóły techniczne, bo temat jest dość skomplikowany.

Gdyby choć była grupowa selekcja, to by można było wszystko zaznaczyć
i przesunąć... a przecież tak prosto by było gdyby szablony
użytkownika zachowywały się tak samo jak wbudowane.

Zasadnicza różnica jest taka, że w przypadku szablonu użytkownika zapisywane są informacje o całej stronie wraz z jej zawartością. Wbudowane szablony, to tylko informacja o pustych ramkach na obszarze roboczym strony - czyli tym, co dostajesz, po odjęciu wszystkich marginesów.

Po prostu na lewej
stronie wklejają sie od lewego rogu, na prawej od prawego i już.

:) a co to znaczy "wklejają się od lewego albo prawego rogu"? Masz chyba raczej na myśli lustrzane odbicie?

Zresztą, to są wszystko szczegóły techniczne. Pewne rzeczy da się zrobić, inne wymagają bardzo dużo pracy i ingerencji w to co powstało do tej pory i działa dobrze. Natura szablonów użytkownika ma pewne ograniczenia, ale to nadal potężne narzędzie dla kogoś kto potrafi się nimi posługiwać i wykonuje dużo projektów.

Istnieje pewne rozwiązanie Twoich problemów, choć może nie być oczywiste. Jeśli wiesz, że szablon powstał dla lewej strony a chcesz, go użyć na prawej, to wczytaj go najpierw na lewą stronę, a potem zamień miejscami z prawą (Edycja -> Przemieść stronę).

Przy okazji pytanie: dokąd bezpiecznie można projektować elementy w
pobliżu grzbietu? Są tam trzy linie i nie wiadomo, która jest
najważniejsza.

Wszystkie są ważne, bo wszystkie zobaczysz w gotowej fotoksiążce :)
To są bigi, czyli mechaniczne odgniecenie papieru ułatwiające jego zginanie. W związku z tym, że drukujemy na dość sztywnym papierze, to bigi są potrzebne po to, by łatwiej było przewracać kartki. Oczywiście dotyczy to tylko fotoksiążek ekskluzywnych.
Łączenie kartek w tych fotoksiążkach zajmuje około 6mm, ale sama okładka ściska je w sumie na około 10mm - czyli mniej więcej do pierwszego bigu (pierwszy, czyli ten po wewnętrznej stronie kartki). Niestety to nie wszystko. To jaki fragment kartki zobaczysz z obszaru oznaczonego szarym marginesem, zależy od tego ile masz stron w swojej fotoksiążce, czy jest wydrukowana na papierze 200g (standard), czy 300g (za dopłatą), i wreszcie, jak mocno otworzysz samą fotoksiążkę.

Czynników jest więc wiele, ale zasada jedna: tło strony, zawsze umieszczaj na całej kartce, a istotne elementy (np. tekst czy twarze fotografowanych osób) nie powinny nachodzić na bigi (czyli te pionowe linie po wewnętrznej stronie kartki).

Według mnie, najlepszy efekt wizualny uzyskuje się, jeśli ostatni big (czyli ten najdalej od wewnętrznej krawędzi kartki) uznasz za krawędź swojego obszaru roboczego. Wszystkie ramki, jeśli chcesz je dokładnie środkować, wyrównywać itp. powinny kończyć się wtedy około 5mm od tego trzeciego bigu. Tak jak to widać na pierwszym z załączonych obrazków (czerwony prostokąt). Ale pamiętaj o tle, które musi wypełnić CAŁĄ stronę. Prawdę mówiąc, właśnie w taki sposób zostały przygotowane szablony wbudowane w program.

Drugi obrazek, to zdjęcie gotowej fotoskiążki. Widać tam bigi i grzbiet. Ta fotoksiążka ma 60 stron i została wydrukowana na papierze 200g (czyli standardowym).

• workspace.jpg
  • fotooprawa04.jpg

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't

Krzysztof FF
Fotograf domator
2011-02-01 17:45

To jest odpowiedź na posta napisanego przez Siliconmind

Dzięki za szybką i dokładną odpowiedź.

Natura szablonów użytkownika ma pewne
ograniczenia, ale to nadal potężne narzędzie dla kogoś kto potrafi się
nimi posługiwać i wykonuje dużo projektów.

OK, zgadzam się, w praktyce którą nabieram, szablony są moim podstawowym narzędziem.

Istnieje pewne rozwiązanie Twoich problemów, choć może nie być
oczywiste. Jeśli wiesz, że szablon powstał dla lewej strony a chcesz, go
użyć na prawej, to wczytaj go najpierw na lewą stronę, a potem zamień
miejscami z prawą (Edycja -> Przemieść stronę).

To rzeczywiście świetny pomysł, dzięki!

Program jest przyjemnie zaawansowany i stwarza duże możliwości. Na liście niezbędnych ulepszeń - na pewno się powtórzę, ale o to chodzi - są: siatka z możliwością zatrzasku do linii siatki, ew. do prowadnic od sąsiednich obiektów, oraz grupowa selekcja pozwalająca przesuwać i kopiować grupę elementów.

Kolejne pytanie: czy przy zamówieniu dwóch identycznych egzemplarzy tego samego projektu można liczyć na zniżki? Wiem, że FotoPunkty zalicza się po realizacji zamówienia, ale wykonanie dwóch duplikatów jest chyba technicznie prostsze niż dwóch różnych projektów...

Pozdrawiam!

indygo
Szalony pstrykacz
2011-02-01 19:49

Program jest przyjemnie zaawansowany i stwarza duże możliwości. Na
liście niezbędnych ulepszeń - na pewno się powtórzę, ale o to chodzi
- są: siatka z możliwością zatrzasku do linii siatki, ew. do prowadnic
od sąsiednich obiektów

Podobne rzeczy już są:
1. Menu "Narzędzia i opcje" -> "Przyciągaj do obiektów"
2. Menu "Edycja" -> "Wyrównaj obiekt"

Choć to przyciąganie do obiektów mogłoby by być trochę bardziej dopracowane.

Co do rabatów, to przy dwóch sztukach chyba raczej nie masz co na nie liczyć.

Dr H.J.Jr

heodes
Fotograf domator
2011-08-13 19:58

Nie wiem czy temat był już poruszany, ale wydaje mi się, że pewną innowacją mogłoby być wprowadzenie kieszonki lub klipsa do przypinania krążka CD/DVD na wewnętrznej stronie okładki. Wszak do fotoksiążki można by dołączać filmy, płyty z muzyką itp.

Andrzej Staśkowiak

Stefan
Pracownik
2011-08-16 10:08

To jest odpowiedź na posta napisanego przez heodes

Nie jest to zagadnienie związane stricte z Edytorem Wspomnień :) Ale oczywiście możemy coś takiego wykonać. Jeśli jesteś zainteresowany, napisz maila i podaj do jakiej fotoksiążki (rodzaj oprawy i format) chciałbyś coś takiego dodać.

pajakmarek
Fotograf domator
2011-11-20 22:26

Witam
Dawno nie robiłem fotoksiążki - a tu takie zmiany...
Nowy program i już mnie zblokował.
Kiedyś przy umieszczaniu zdjęcia wystarczyło wyłączyć (autowypełnianie czy coś takiego) i zdjęcie proporcjonalnie lądowało w szablonie równając do najdłuższego swojego brzegu, a teraz wypełnia całą ramkę (przycięte przeciwległe boki), a w opcji kadrowania można tylko przyciąć jeszcze bardziej...
Pogubiłem się...

testuś
Szalony pstrykacz
2011-11-21 12:15

To jest odpowiedź na posta napisanego przez pajakmarek

Hej, teraz chyba jest tak, że nie można już zrobić zdjęcia, które nie wypełni całej ramki. Ma to pewnie związek z nowym sposobem kadrowania zdjęć. Nie trzeba teraz używać okna kadrowania - wystarczy złapać zdjęcie lewym przyciskiem myszki. Kółkiem zmieniasz zoom. Poza tym zawsze możesz dostosować sobie przecież szerokość i wysokość całej ramki tak, żeby miała odpowiednie dla Ciebie proporcje, więc nie widzę problemu.

Born to test